SUR AJANS- Batman’da 19 Mart'ta "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz kutlamaları için çalışmalarda sona gelindi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın katılacağı kutlamada Suavi, Lawje ve yerel sanatçılar sahne alacak.

Pazaryeri Mahallesi’nde bulunan Newroz alanında kutlanacak Newroz’a ilişkin konuşan Tertip Komitesi Sözcüsü Yakup Orak, on binlerin katılımı ile kutlanacak olan Newroz hazırlıklarının büyük bir coşku ile geçeceğini söyledi.

3 merkezde Newroz ateşi

Şimdiye kadar binlerin katılımı ile kentin Korik, Petrolkent ve 19 Mayıs mahallesinde Newroz ateşi yaktıklarını kaydeden Orak, “Gençlerin yoğun katılımı ve halkımızın sahiplenişi ile mahallerde gerçekleştirdiğimiz Newroz kutlamaları büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. Buradaki sahiplenme ve coşkuyu 19 Mart’ta Newroz alanına taşımak için mahalle, sokak, ev, köy, ilçe, belde yani her yerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt

Yöresel kıyafet çağrısı

Alanda güvenliği sağlamak ve alana gelişleri kolaylaştırmak için hazırlıklarını yaptıklarını dile getiren Orak,  “Alana iki koldan giriş var. Her koldan avukat ve milletvekillerimiz görev alacak. Burada yaşanacak olan hukuksuzluklara müdahale için. Gençlerimiz de aynı zamanda girişte olacak. Sahne ve alanda görevli olacak. Newroz’un iyi geçmesi için tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz. Pazartesi akşamı ise alanı süsleyeceğiz. Salı sabahı tüm halkımızın yöresel kıyafetleri ile erkenden alana gelmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Orak, “Burada hem zalim Dehak’lara karşı başkaldırının simgesi olan Newroz’u kutlayacağız. Hem de kenti kayyımlardan kurtarmanın müjdesini vereceğiz” diye konuştu.

‘Halkımızı zılgıtlarla alana bekliyoruz’

DEM Parti Batman İl Örgütü Eşbaşkanı Mustafa Mesut Tekik de, Newroz’un Kürt halkı için önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “Batman Newrozları 90’lardan bu yana hep büyük bir coşku ve katılım ile geçer. Tüm baskı ve zulüm politikalarına, devletin özel savaş aygıtlarına alanları doldurarak bu halk cevap olmuştur.  Bu yılki Newroz’da halkımız hem seçim hem de Newroz heyecanını aynı anda yaşıyor. Yurtsever Batman halkı bu senede alanı hinca hınç doldurarak, sistemin kirli politikalarına cevap olacak.  Tüm halkımızı rengiyle, coşkusuyla, slogan ve zılgıtları ile alana bekliyoruz” dedi.

Kaynak: MA