SUR AJANS- Batman’ın Soson ilçesinde seçim günü görev alacak olan öğretmenlerin listesi isim, soy isim, TC numaraları, görev aldığı okul ile birlikte tek tek “Bizden”, “Karşı” diye işaretlendi. Listenin başına “Sasonlu olup bize verecek olanlar, listeye eklenmeyecek veya merkezde görev verilecek”, “Bize verecek olanlar merkezde oy kullanacak şekilde görev verilsin”, “Sasonlu olup bize karşı olanlar köyde görev verilebilir” ile “Bize karşı olanlar köylerde görev verilsin, merkezde görev verilmesin” şeklinde not düşüldü.

Seçim Kurulu açıklama yaptı

Sason İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı listenin hakkında yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı: “Son günlerde birtakım iletişim kanallarında ilçede görevli bazı kamu görevlilerinin yer aldığı listeler hakkında Başkanlığımızın da bilgisi olmuş olup, bahse konu listelerin kim tarafından ne zaman, ne şekilde ve ne amaçla hazırlandığı tarafımızca bilinmemektedir. ” 

Suç duyurusu

Kurul söz konusu paylaşıma ilişkin Sason Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu aktardı. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Listelerde yer alan kamu görevlilerine dair kişisel verileri de içeren bilgilerin yer alması nedeniyle Sason İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı adına Sason Cumhuriyet Başsavcılığına konunun araştırılması için suç duyurusunda bulunulmuş olup suç duyurumuz üzerine bahse konu evraklar Sason CBS’nin ilgili soruşturma numarasına kaydedilmiş olup soruşturmaya başlanılmıştır” ifadeleri kullandı.

Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş

Eğitim Sen’den fişlemeye tepki

Konuya dair konuşan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Ramazan Bilmez, eğitimcilerin fişlendiğini ve olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Bilmez, “Bu gün Sason ilçesinde görev yapan bir arkadaşımız bana listeyi gönderdi, bunun üzerine Sason Milli Eğitim Müdürünü aradım durumdan haberdar olmadığını durumu ilk defa benden duyduğunu olayı kaymakama ileteceğini söyledi. Daha sonra Sason ilçe seçim kurulunun konu hakkındaki yazısını benle paylaştı.

Listeleri kontrol ettiğimizde isminin karşısında ‘karşı’ diye yazılan 75-80 kişiden 6’sı üyemiz, isminin karşısında bizden yazan 100 üzerindeki öğretmenden 1’i bizim üyemiz. Bu liste kim veya kimler tarafından hazırlandıysan acil bir şekilde ortaya çıksın” diye konuştu.

Kaynak: MA