Belçika İçişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu, ülkeye sığınma başvurusu yapan Türkiye vatandaşlarının sayısının bir yılda 671'den bin 721'e yükseldiğini açıkladı. Göçmenlik Bürosu'ndan De Standaard gazetesine yapılan açıklamaya göre, Türkiye'den Belçika'ya yapılan sığınma başvuruları 2022'de yaklaşık 3 kat artmış durumda.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Göçmenlik Bürosu'nun rakamları, Türkiye’den Belçika’ya yönelen ekonomik göçün de önemli ölçüde arttığına işaret etti. Buna göre, 2021 yılında Türkiye’den 660 kişi çalışmak için Belçika’ya gelirken, 2022'de bu sayı bin 243 oldu.

'Gençler Erdoğan rejiminden kaçmak istiyor'

De Standaard, konuya ilişkin haberinde, giderek daha fazla yüksek eğitimli Türkiye vatandaşının ülkelerini terk ettiğini yazdı. Bunun nedeninin, Türkiye’deki ekonomik ve siyasi durum olduğunu vurgulayan gazeteye göre, "Gençlerin dörtte üçü Erdoğan rejiminden kaçmak istiyor".

Öte yandan, resmi rakamlar, ekonomik göçün yanı sıra Belçika'ya taşınan araştırmacı sayısının da neredeyse ikiye katlandığını ortaya koydu. Göçmenlik Bürosu’ndan Paulien Blondeel, "Birçok başvuru dosyası da hâlâ inceleniyor" dedi.

İfade özgürlüğü, ekonomik koşullar, sosyal güvencesizlik...

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden Türkiye uzmanı Zehra Kaya ise gazeteye yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğünün yanı sıra ekonomik koşullar nedeniyle 2020’den itibaren beyin göçünün hızla arttığını söyledi. Türkiye’deki yüksek enflasyona işaret eden Kaya’ya göre, 'sosyal güvence eksikliği nedeniyle' gençlerin dörtte üçü ülkeyi terk etmek istiyor. (BBC Türkçe)

Editör: İnanç Yildiz