Meteoroloji bölgeleri uyardı Meteoroloji bölgeleri uyardı

SUR AJANS- Şırnak İdil ilçesine bağlı 2 bin 150 nüfuslu Sırtköy Beldesi sakinleri, yerel seçimlerde oylarını yüzde 53’lük bir oranla Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) eşbaşkan adayları Halime İlçin ve Fahrettin Akman’dan yana kullanarak, 3 yıllık kayyım ve 5 yıllık AKP yönetimine son verdi.

8 yıldır halkın iradesinin gasp edildiği beldede hizmet adına tek bir adım dahi atılmadı. Yolların bozuk olduğu belde halkı, özellikle kış aylarında çamurun içine batmamak için kendi imkânlarıyla taşlardan yol yaptı.

Belde sakinleri bu duruma düşürülürken belediye yönetiminin ne işle meşgul olduğunun yanıtıyla belediyenin içerisinde karşılaşıldı. Belediye binası içerisine okey masası atılıp yatma yeri oluşturulduğu görüldü.

Makam aracı bulunmayan belediyenin sahip olduğu birer adet traktör, kepçe ve çöp aracı ise uzun süredir çalıştırılmayıp belediyenin bahçesinde durduğu için artık paslanmış halde. Yine belediyenin elektrik faturalarının da 4 aydır ödenmediği ve borcunun faiziyle birlikte 600 bin TL’ye yükseldiği ortaya çıktı.

Mazbatalarını alan DEM Partili Belediye Eşbaşkan Adayları Halime İlçin ve Fahrettin Akman bir an önce halka hizmet için çalışmalarına başlatma isteğinde. Ancak belediyenin bütçesinin son derece kısıtlı olmasının yanı sıra çalışır durumda bir iş makinası bulunmaması nedeniyle şu an için elleri kolları bağlı.

Beldeye bağlı Tilêla, Kovex ve Herbak köylerinin hizmet beklediğini söyleyen eşbaşkanlar, hizmet yapabilmek için bütün belediyelere destek ve dayanışma çağrısında bulundu. 

Hizmet binası yerine keyif binası yapmışlar

Kayyım ve AKP'nin 8 yıl boyunca beldede hiçbir hizmet yapmadığını dile getiren Eşbaşkanlardan Fahrettin Akman, mahallelere yol dahi yapılmadığını ve bu nedenle insanların yüklerini belde merkezinden evlerine kadar sırtlarında taşıdığını söyledi.

Akman, önceki Belediye Başkanı AKP’li Abdulkadir Balica’nın belediye hizmet binasını yaşam alanı olarak kullandığını da ifade etti.

Akman, “AKP’li başkan belediye binasını kafeye çevirmişti. Binada bulunan bir odada okey masası kurmuştu. Hizmet binası yerine keyif binası yapmışlardı. Biz okey masalarını dağıttık, artık burası hizmet yeri olacak” diye konuştu.

Çalışmaya başlamaları ve projelerini gerçekleştirmeleri için dayanışma ve yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade eden Akman, “Bütün belediyelerden dayanışma ve yardım bekliyoruz. Cenaze aracımız yok, damper yok, itfaiye yok. Burada bize bir traktör bırakmışlar o da bozuk. Ancak bütün bu sıkıntılara rağmen burası için güzel projelerimiz var. Örneğin; gençler için yöresel kıyafet atölyesi açacağız. Bu atölyede belde ve bağlı köylerde toplam 18 kişiye iş imkânı vereceğiz. Burada ciddi bir su sorunu var. Altyapı oluşturup su sorununu kısa bir sürede sona erdireceğiz” diye belirtti.

'Binada hizmet üreten bir yer göremedik'

Diğer Eşbaşkan Halime İlçin de, belediye binasına ilk giriş yaptıklarında hizmet ürüten bir yer göremediklerini dile getirdi. Belediyeye okey masası dahi kurulduğunu belirtin İlçin, okey masasını ve kurulan yatakları kaldırttıklarını, oluşturulan bu bölümü kütüphaneye dönüştüreceklerini söyledi.

“Gençlerimizin akademik anlamda gelişimini istiyoruz. Buradan Hezex yoluna 3 km, ancak halkımız buradan oraya yürüyerek gidiyorlar. Biz bunun için ücretsiz servis tutacağız” diyen İlçin, bütçelerinin az olması nedeniyle projelerini hayata geçirmek için destek beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: MA