SUR AJANS- Berlin Alevi Toplumu (BAT) Cemevi tarafından organize edilen ve koordinatörlüğünü Müzisyen Halit Çelik’in yaptığı konser cemevi ana salonunda gerçekleşti.

Berlin Cemevi Asik Veysel

Konser öncesi BAT-Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yüksel Özdemir ve usta müzisyen Halit Çelik selamlama konuşması yaparak Aşık Veysel’in ozanlık geleneğine ve bıraktığı ölümsüz mirasına dikkat çekti.

Elazığ Şahinkaya’da 12 kazan kuruldu: Alevilik rızalık yoludur Elazığ Şahinkaya’da 12 kazan kuruldu: Alevilik rızalık yoludur

Yapılan konuşmaların ardından ilk bölümde, Halit Çelik yönetimindeki Cemevi Turnalar Müzik Korosu ile Musikschule City West Korosu sahneye çıkarak Aşık Veysel eserlerini seslendirdi.

İkinci bölüm de ise müzisyenler; Kasım Yıldız, Hüseyin Güneş ve Musa Gönül Dede, Aşık Veysel türkülerini seslendirmeye devam etti.

Etkinlikte son olarak Müzisyen Halit Çelik sahnede yerini aldı. Çelik, sahne alan koro üyeleriyle müzisyenleri ve izleyici olan cemevi kurullarında yer alan temsilciler ve izleyicileri sahneye davet etti. Konser, Aşık Veysel’in ‘Uzun ince bir yoldayım’ eserinin hep birlikte seslendirilmesi ile son buldu.

Kaynak: PİRHA