Urfa’daki besiciler, kurban fiyatlarının geçen yılla göre yüzde 200 ile 300 arasında artış göstermesi nedeniyle bu yıl umduklarını bulamadı. Yıl boyunca, besi masraflarına katlanarak, bayramda satmayı düşündükleri kurbanlıkların ancak yüzde 20'sini satabilen besiciler, borçları ödeyememe korkusuyla evlerine dönmek istemiyor. Bayram bitmesine rağmen kurban pazarında yerlerini koruyan besiciler, umutları olmasa da ellerindeki kurbanlıklara alıcı çıkmasını bekliyor. Bu durumun nedeni olarak ekonomik kriz ve canlı hayvan ve et ithalatı olarak gören besiciler, yaşadıklarını "hayal kırıklığı" olarak tarif ediyor.

En düşüğü 8 ile 9 bin TL olan kurbanlıkları ellerinde kalan ve merkez Haliliye ilçesinde bağlı Ahmet Bahçıvan Hayvan Pazarı'nda bekleyişini sürdürenlerden biri de Feridun Çevik (28). Aile mesleği olan besiciliği çocukluğundan beri yaptığını belirten bu yıl pazar esnafının en kötü yılı olduğunu söyledi. Geçen yıl 5 bin TL'ye satılan hayvanların bu sene 15 bin TL'ye satıldığını belirten Çevik, "Bu sene sürekli bir pahalılık var. Her şey pahalı ve bunun sonuçlarını biz çekiyoruz. Her sene burada tezgâhı kurarız, ancak bu sene hepimiz zarar ettik, çoğumuz hayvanlarını satamadı. 7 kişilik bir aileye bakıyorum ve tek geçim kaynağımız bu. Normalde bayramın ilk günü biten hayvanlar, bu sene bayram bitimine kadar bile bitmedi. Bir bayram daha kutlansa bile bitmeyecek" ifadelerini kullandı.

Kazandıkları paranın giderlerine yetmeyeceğini dile getiren besicilerden Ayhan Baz (25) da, hayvancılığı bırakma noktasına geldiğini anlattı. Baz, her geçen gün yükselen yem fiyatlarına dikkati çekerek "Samanın kilogramı 9 TL, arpanın kilogramı 12 TL'yi buldu. İlk kez bu işi bırakmayı ciddi ciddi düşünmeye başladık. 4-5 gündür bu tozun içindeyiz" dedi.

Sattıkları hayvanlardan elde ettikleri gelir ile kalan hayvanlara yem alamadıklarını söyleyen Nesim Eğrik (57) ise canlı hayvan ithal edilmesinin kendilerini olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. Her geçen gün borçlarının arttığı bilgisini veren Eğrik, "Kurban bayramı geldi mi, dışarıdan koyun, inek, dana getirtiyorlar. Biz ne yapalım? Türkiye'nin hayvancıları ne yapsın? Şuanda Urfa'da ne kadar hayvancı varsa hepsi zarar etmiş. Her sene borçlanıyoruz, arpayı, samanı borçla alıyoruz. Borç sebebiyle eve gitmeye korkuyoruz" diye konuştu.

3 ilçede bayraklar kırmızıya çevrildi 3 ilçede bayraklar kırmızıya çevrildi

Hijyenik olmayan şartlarda çalıştıklarını dikkati çeken Eğrik, tüm zor koşullara rağmen umduklarını bulamadıklarına işaret etti. Sadece kendilerinin değil, kurban almaya niyetlenen ve fiyatların yüksekliği nedeniyle bu yapamayanların da mağdur olduğunu dile getiren Eğrik, "Vatandaşın parası yok. Emeklinin parasını yatırmadılar. Zenginler çalıyor, fakir fukaraya bir şey kalmıyor. 7 milyon borca girip buraya hayvan getiren üretici, satamadığı için evine gidemiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı