SUR AJANS- DEM Parti İstanbul Büyükşehir eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni açıklama yaptı.

Açıklanan seçim sonuçlarını değerlendiren DEM Parti İstanbul Büyükşehir eşbaşkan adayı Meral Danış Beştaş, DEM seçmeninin AKP’yi cezalandırdığını söyledi.

Beştaş, "İmamoğlu bu oylar benimdir demesin sakın, aldığı oylar onun değil. Bizim seçmenlerimiz oraya oy verdi neden? Çünkü AKP'yi cezalandırmak istedi." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Eşbaşkan Adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, yansıyan seçim sonuçlarına ilişkin partilerinin İstanbul İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi.

‘Taşımalı seçmenler DEM seçmeninin İstanbul’da görüşünü etkiledi’

DEM Parti seçmeninin kendi partisinin adayına destek vermek yerine taşımalı seçmenlerle bölgede tepki toplayan AKP’yi İstanbul’da cezalandırdığını ifade eden Beştaş, “DEM seçmeni AKP’yi cezalandırmak istedi. Çıkan sonuç budur. Aslında İstanbul’da çıkan sonuç, DEM seçmeninin, partimizin seçmeninin AKP’yi cezalandırmasıdır. Niye böyle diyorum; yani şunu da söyleyeyim: İmamoğlu bu oylar benimdir demesin sakın, aldığı oylar onun değil. Bizim seçmenlerimiz oraya oy verdi neden? Çünkü AKP'yi cezalandırmak istedi. AKP’ye cevap vermek istedi. Bugün bile sahte seçmen diye nitelendirdiğimiz seçmenlerin, binlerce seçmenin aynı okullarda oy kullanması ve buna ilişkin halkın tepkisi buradaki seçmenin görüşünü etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Istanbul Dem Aciklama

Çepni: AKP kaybetmiştir

Toplantıda konuşan Murat Çepni, “AKP kaybetmiştir” diyerek sözlerine başladı.

AKP’nin 20 yıllık politikalarının çöktüğünü söyleyen Çepni, “Kazanan halklarımızın değişim ve çözüm isteği olmuştur. Kazanan kayyım gaspı ve politikalarına karşı Kürt halkımız olmuştur. Tüm baskılara rağmen Kürt coğrafyasında tüm kayyımlar çökmüş ve kayyımlar bir kez daha saraya gönderilmiştir. Aynı zamanda bugün AKP etrafına kümelenen sermaye odakları kaybetmiştir.  Açlıkla, yoksullukla mücadele eden halklarımız bir kez daha bunun en güçlü tepkisini ortaya koymuşlardır. Aynı zamanda kadın cinayetlerine ve şiddetine karşı, emeklileri açlığa mahkûm eden, doğa katliamlarının uygulayıcısı partiler ve en başta da Kürt sorununda çözümsüzlük ve savaş politikalarında ısrar edenler çökmüştür” dedi.

Editör: Haber Merkezi