İrfan Erdoğan/Almanya

Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde 19 Şubat 2020 yılında ırkçı bir Alman faşist tarafından göçmen emekçilere ait olan iki işyerine düzenlediği silahlı saldırıda 9 göçme kökenli genç emekçiyi katletmesi katledilişlerinin dördüncü yılında protestolarla anıldılar.

Hanau Bielfeld Anma

Bielefeld şehrinde de şehirdeki anti faşist ve demokrat kamuoyu tarafından şehir tren istasyonunun önündeki meydanda dün akşam saat 18.00 de bir araya gelen emekçiler bir protesto mitingi ve yürüyüşü düzenlediler.

Burada yapılan konuşmalarda faşist örgütler ve onlara kol kanat geren siyasi iktidarın temsilcileri protesto edilerek ülkedeki faşist ve gerici örgütlenmelerin bir an önce kapatılmasını istediler.

Konuşmaların ardından " Yaşasın uluslararası dayanışma, faşist örgütler kapatılsın" vb sloganlar eşliğinde şehir merkezine doğru yürüyüşe geçtiler. Şehrin en işler cadde ve sokaklarından geçerek sloganlar eşliğinde faşizm ve gericilik bir kez daha protesto edildi.

Hanau Bielfeld Anma Almanya

Yürüyüşün ardından göstericiler şehrin önemli meydanlarından olan Kesselbrink meydanına gelerek burada katledilen 9 gencin anısına belediye tarafından monte edilen büste çiçekler ve mumlar bırakarak, yürüyüş ve miting sona erdirildi.

Komşu ülkede 4.5 deprem Komşu ülkede 4.5 deprem

Başbakan Olaf Scholz mesaj yayınladı

Başbakan Olaf Scholz, her yıl olduğu gibi bu yıl da sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla, Hanau katliamı kurbanlarını andı. Scholz mesajında, "Dört yıl önce, aşırı sağcı bir kişi Hanau'da dokuz kişiyi vahşice öldürdü. Onun dürtüsü nefretti, nedeni ırkçılıktı. Aşırı sağcılar demokrasimize saldırıyor. Vatandaşları dışlamak, hatta kovmak istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

19 Şubat 2020 tarihinde, Tobias Rathjen adındaki ırkçı bir saldırgan, Hanau kentinde iki farklı nargile kafeye yaptığı baskında, Ferhat Ünvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz ile Hamza Kurtovic, Mercedes Kierpacz, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Pun ve Said Nasser El Hashemi isimli 9 genç göçmeni tabancayla ateş ederek katletmişti. 43 yaşındaki saldırganın daha sonra evine giderek annesini öldürdüğü ve ardından intihar ettiği açıklandı. O tarihten sonra Hanau katliamı olarak isimlendirilen olay, her yıl dönümünde başta Hanau olmak üzere Almanya'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerle hatırlanıyor.

Editör: Ali Abbas Yılmaz