İrfan Erdoğan/ Almanya

Her yıl Bielefeld'de geleneksel olarak 30 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında yapılan paskalya yürüyüş ve mitingleri bugün yine başta Alman sendikalar birliği DGB olmak üzere şehirde faaliyet gösteren ve içinde Bielefeld DİDF'in de yer aldığı yerli ve göçmen örgütler birlikte şehir Tren istasyonunun önündeki alanda bir araya geldiler.

Almanya Bielefeld Paskalya

Burada Die Linke (Sol Parti) ve sendikalar adına yapılan konuşmalarda savaşa ve silahlanmaya karşı iktidar partilerine eleştiriler yapılırken yapılan eleştirilerden en çok payı yeşiller ve politikası aldı. Yapılan konuşmalarda "Daha düne kadar savaşa hayır diyen bir parti nasıl olur da bugün savaş yanlısı olur akıl karı değil" diyerek yeşilleri kınadılar.

Buradaki konuşmalardan sonra "Faşizme ve savaşa hayır, silah taşımayın barış taşıyın, para savaşa ve silahlanmaya değil iklime ve sosyal yaşama" vb. sloganlar eşliğinde şehrin işlek caddelerinden geçerek şehir merkezindeki Jahnplatz meydanına gelindi. Burada da DİDF yönetim kurulu adına bir açıklama yapan Cemal Temizyürek yaptığı açıklamada " savaşa ve silahlanmaya hayır, savaşa ve silahlanmaya ayrılan bütçeyle toplumsal sorunlara pekâlâ derman olunabilir. Almanya bir an önce mazlum halkların kanına girenlerle yan yana gelmekten vazgeçmelidir" dedi.

Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis cezası verildi Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis cezası verildi

Yaklaşık üç saat süren yürüyüş ve mitingde olumsuz bir şey yaşanmadan sona erdi.

Editör: Haber Merkezi