Antep’in Şehitkamil ilçesinde 23 Haziran 2023'te boşanmak üzere olduğu Bilge Köse (25) ve babası Ertuğrul Kaya'yı (47) katleden fail Mertcan Köse'nin (26) yargılandığı davanın ilk duruşması Antep 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

"Tasarlayarak ve kasten öldürme" suçlarından hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen fail duruşmada hazır edildi. Duruşmaya, Bilge Köse'nin ailesi ve aile avukatı katıldı.

Kimlik tespiti ardından başlayan duruşma Köse'nin ifadeleriyle devam etti. Fail Köse, cinayeti işlediğini ve bizzat Bilge Köse'yi hedef aldığını itiraf ederek, Bilge Köse'yi mahkemenin çocukların velayetini annelerine vermesi üzerine bunu "hazmedemediği için" katlettiğini söyledi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Danışma Kurulu toplantısı Alevi Bektaşi Federasyonu Danışma Kurulu toplantısı

Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi, fail Mertcan Köse'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Ne olmuştu?

Bilge Köse, Mertcan Köse’den boşanmak için babası Ertuğrul Köse ile birlikte 16 Haziran 2023'te gittiği Antep Adliyesi’nden evine döndüğü sırada fail Köse tarafından takip edildi. Şehitkamil ilçesinde bulunan Atakent Mahallesi’nde yollarını kesen fail Köse, Bilge Köse ve babası Kaya'yı ateşli silahla katletti. Köse ve babası olay yerinde yaşamlarını yitirirken fail Köse 3 gün sonra yakalanarak gözaltına alındı. Tutuklanan Köse hakkında Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "tasarlayarak ve kasten öldürme" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz