Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, dünyanın uydusu Ay’ın, çekirdeğinin soğumasından dolayı çevresinde yaklaşık 100 metre küçülme meydana geldiği kaydedildi.

Kilo verme yarışı, yapay zeka ve elektrik şoklu 2024’ün teknolojik trend seyri ne olacak? Kilo verme yarışı, yapay zeka ve elektrik şoklu 2024’ün teknolojik trend seyri ne olacak?

Maryland Üniversitesi'nden araştırmacılara göre, bu büzülme NASA'nın mürettebatlı Artemis 3 inişleri için önerilen alanlar da dahil Ay'ın Güney Kutbu'nun bazı kısımlarında önemli yüzey deformasyonlarına neden oluyor.

Bu bölgelere NASA'nın mürettebatlı Artemis III görevleri için önerilen iniş alanları da dahil. Ay'ın küçülmesine Ay depremleri gibi sismik faaliyetler eşlik ediyor.

Bilim insanları, fay bölgelerine yakın konumların gelecekte Ay'da çalışmalar gerçekleştirecek insanlar için tehlike oluşturabileceği konusunda uyarıyor. Bu açıklama sonrası sosyal medya kullanıcılarından, "Başımıza daha ne gelecek, görmediğimiz bir şey kaldı mı" soruları geldi. Bazı yorumlar ise "Sonunda bu da oldu" isyanlarının öne çıktığını gösterdi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz