HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, oy sayım işlemlerine dair açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, oy sayım işlemlerine dair partinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Her siyasi partinin sonuçlara itiraz edebileceğini ifade eden Tiryaki, şunları söyledi: “Ellerindeki veriler doğrultusunda sonucun doğru olmadığını, sisteme yanlış girildiğini, sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları arasında yanlışlıklar, tutarsızlıklar olduğunu; yine sandık sonuç tutanakları ile birleştirme tutanakları arasında tutarsızlıklar olduğunu söyleyebilir. Belgeli olarak bunları tespit edebildiyse bunlar için seçim kurullarına başvurabilir ve düzeltilmesini isteyebilir.”

Hakkari’de seçim sonuçlarına müdahale edildiğine vurgu yapan Tiryaki, “Hakkari’deki bütün sayım döküm cetvelleri elimizde ve Yüksek Seçim Kurulu’un sistemine yüklenmiş durumda. Hakkari’deki her sandığın sonuç tutanağı elimizde. Aynı şekilde YSK’nın siyasi partilerle paylaşılan sistemine yüklenmiş durumda. Dolayısıyla bu saatten sonra yapılacak her şey Hakkari’deki seçimin çalınması anlamına gelecektir. Mülki amirleri, Hakkari Valisini buradan uyarıyoruz. Siz AKP’nin İl Başkanı değilsiniz. AKP’nin il temsilcisi gibi davranamazsınız.” Dedi.

Benzer şeylerin Erzurum’da da yaşandığını ifade eden Tiryaki, Birçok ildeki ıslak imzalı tutanaklardan YSK’nın sistemine oy girişinde yanlışlıklar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bismil 1234 nolu sandık, Alaca 1089 nolu sandık, Hakkari 1094 nolu sandık, Cizre 1249 nolu sandık, Kayapınar 1101 nolu sandık, Silvan 1145 nolu sandık, Karlıova 1068 nolu sandık, Cizre 1240 nolu sandık, Şirvan 1055 nolu sandık, Silvan 1032 nolu sandık, Kayapınar 1099 nolu sandık, Kayapınar 1101 nolu sandık, Bismil 1235 nolu sandık, Batman 1051 nolu sandık, Kayapınar 2280 nolu sandık, Urfa 1055 nolu sandık, Kayapınar 1090 nolu sandık, Besni 1149 nolu sandık, Ergani 1113 nolu sandık, Bulanık 1110 nolu sandık.”

Yüzlerce kişinin sayım döküm cetvelleri ile sandık tutanakları arasındaki tutarsızlıkları incelediğini ifade eden Tiryaki, Sandık tutanakları ile sisteme girilen verileri karşılaştırdığını söyledi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz