Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM) hırsızların hedefinde. Cemiyetin Bitlis il merkezindeki ofisine giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, cemiyet binasının kapısı dahil olmak üzere içerdeki tüm malzemeleri çalarak adeta cemiyeti talan ettiler.

BİGACEM hırsızların hedefinde

Bitlis’te daha öncesinde benzeri görülmemiş bir hırsızlık olayı yaşandı. Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’ne tahsis edilen eski valilik binasındaki BİGACEM ofisi hırsızlar tarafından adeta talan edildi. Bitlis merkez Taş Mahallesindeki Bitlis Denetimli Serbestlik Müdürlüğü karşısında bulunan eski valilik binasının 4. katındaki BİGACEM ofisine giren hırsızlar cemiyetin kapıları, arşivi, mobilyaları, elektronik cihazları, dernek evrakları ve demirbaşları dahil olmak üzere cemiyet binası içerisinde bulunan tüm malzemeleri çalarak kayıplara karıştı. Bitlis Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Bitlis Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Muhtarlar Derneği, Engelliler Derneği gibi birçok kamu kurumu ve derneğin yer aldığı eski hükümet konağında yaşanan hırsızlık olayı pes dedirtti. Aynı bina içerisinde daha öncesinde farklı kurumlarda meydana gelen hırsızlık olaylarının son mağduru Bitlis Gazeteciler Cemiyeti oldu. Sabah saatlerinde cemiyet ofisinde hırsızlık olayı yaşandığı ihbarını alan cemiyet Başkanı Sinan Aygül ve cemiyet yönetimi, gazeteciler ile birlikte soluğu il merkezindeki cemiyet binasında aldı. Cemiyet ofisine giren cemiyet yönetimi ve gazeteciler gördükleri manzara karşısında adeta şok oldu. Yaşanan hırsızlık sonrası cemiyetin son halinden eser kalmadığını gören cemiyet yöneticileri ilk şoku üzerlerinden attıktan sonra olayı polise ihbar etti.

BİGACEM şikayetçi oldu

İhbar sonrası olay yerine gelen Bitlis Emniyetine bağlı polis ekipleri olay yerindeki ilk incelemelerinin ardından “Olay Yeri İnceleme” ekibine haber verdi. Olay yerine gelen ekipler gerekli incelemelerini yapıp olayla ilgili tahkikat başlattı. Olay yerindeki incelemenin tamamlamasının ardından cemiyet yönetimiyle birlikte Şehit Mustafa Yeter Polis Merkezi Amirliğine giden BİGACEM Başkanı Sinan Aygül konuyla ilgili şikayette bulundu. Olay yeri incelemesi ve BİGACEM’in şikayeti sonrası Bitlis Emniyeti tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. bitlis gazeteciler cemiyeti

‘Profesyonelce yapılmış, nitelikli bir soygun’

Konuyla ilgili açıklamada bulunan BİGACEM Başkanı Sinan Aygül, mesleki yaşantısı boyunca birçok hırsızlık haberine gittiğini ancak mağduru oldukları hırsızlık olayı gibi bir hırsızlık olayı ile ilk defa karşılaştığını söyledi. İğneden ipliğe cemiyet ofisinde ne var ne yoksa hırsız ya da hırsızlar tarafından çalındığını vurgulayan Aygül, maddi zararın 200 bin liranın üzerinde olduğunu ifade etti. Hırsızlık olayının sadece maddi zararla sınırlı olmadığına dikkat çeken Aygül, BİGACEM tarafından yaklaşık 3 yıldır yürütülen birçok projenin çekim kayıtlarının barındırıldığı cihazlar, arşivler ve cemiyete ait resmi evrak ve dernek defterlerinin de kayıp olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Bugün ilginç bir hırsızlık olayına şahitlik ediyoruz. Meslek hayatım boyunca adi hırsızlıktan, nitelikli hırsızlığa, yolsuzluğa kadar yüzlerce hırsızlık haberi yaptım. Böylesine ilk defa denk geliyorum ve ne yazık ki mağduru da biziz. Bitlis merkezde eski valilik binasında bulunan ve 2017 yılında valilik tarafından bize tahsis edilen merkez büromuz soyulmuş. Profesyonelce yapılmış, nitelikli bir soygun hem de. Kapısı kırılarak girilmemiş, bizzat kapının kendisi de sökülerek çalınmış. Büromuza giren kişi ya da kişiler kapısıyla beraber içerdeki bütün malzemeleri çalmış. Merkezdeki büromuzda başkanlık makamı, sekreterlik odası, mutfak ve konferans salonumuz vardı. Büro mobilyaları, elektronik cihazlar, mutfak malzemeleri, temizlik malzemelerine kadar her şey alınmış. Evraklarımızın, arşiv kayıtlarımızın bir kısmı yerlere saçılmış bir kısmı kayıp. Binada resmi kurumlar var, dernekler var, giriş kapısı mesai saatleri dışında kilitli bir bina. Nasıl olduğunu merak diyoruz ancak bütün sorumluları ortaya çıkarılacaktır. Emniyete haber verdik, asayiş ekipleri gelip ön incelemeyi yaptılar daha sonra olay yeri inceleme ekipleri gelerek çalışmalarını yaptılar. Karakolda ifade şikayetçi olarak yasal süreci başlattık. İlk etapta ulaşabildiğimiz bilgilere göre zanlıların kimlikleri apayrı bir skandala yol açacak şekilde. Emniyetin ve akabinde savcılığın yürüteceği tahkikatı bekliyoruz. Daha sonra ayrıntılı şekilde kamuoyuyla gereken bilgiyi paylaşacağız.”

Editör: Haber Merkezi