Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına yönelik bir rapor yayımladı. Raporda, İsrail’in Gazze’ye yönelik 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana düzenlediği saldırılarda yaklaşık 9 bin kadın öldürüldü ancak enkaz altında çok daha fazla insan olduğu için bu rakamın daha fazla olduğu belirtildi.

Gazze’de savaşın her gün bu hızla sürmesi durumunda günde ortalama 63 kadının öldürülmeye devam edeceği kaydedilen raporda, Gazze’deki savaşın, aynı zamanda kadınlara karşı yürütülen bir savaş olduğunu ifade edildi. İsrail’in saldırılarının kadınların benzeri görülmemiş şekillerde katledilmesine ve yaralanmasına yol açtığı belirtilen raporda, şu ifadelere yer aldı: “Derhal insani ateşkes sağlanmadığı sürece önümüzdeki günlerde ve haftalarda çok daha fazlası ölecek. Gazze’deki öldürmeler, bombalamalar ve temel altyapının tahrip edilmesi durdurulmalı. İnsani yardımın derhal Gazze’ye ulaşması gerekiyor.

Öte yandan raporda, insani yardımların engellenmesi nedeniyle kıtlık tehdidine dikkat çekilerek, Gazze’deki her 5 kadından 4’ünün yeterli gıdaya erişemediği aktarıldı. İsrail’in saldırılarında her gün 37 annenin öldürüldüğü kaydedilen raporda, bu durumun çocukları olumsuz etkilediği belirtildi. 

BMGK, İran'ın saldırısını bugün masaya yatırıyor BMGK, İran'ın saldırısını bugün masaya yatırıyor

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 230’u çocuk, 8 bin 860’ı kadın olmak üzere 30 bin 320 Filistinli katledildi, 71 bin 533 kişi yaralandı.

Editör: Haber Merkezi