Kafelere saldırıda mahkeme kararını verdi Kafelere saldırıda mahkeme kararını verdi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, bir açıklama yaparak, İran'da kadınların ve kız çocukların gördüğü muamele ile ilgili endişelerini dile getirdi ve “ahlak polisi” olarak bilinen Gaşti İrşad biriminin lağvedilmesini talep etti.

Reuters'ın haberine göre, İran'ın insan hakları alanındaki durumunu ele alan BM Komitesi, Tahran yönetiminin kadınları ve kız çocukları her türlü şiddetten koruyacak yasal bir düzenleme hazırlayarak hayata geçirmesini tavsiye etti.

İran'da “ahlak polisi”nin uygulamaları özellikle Eylül 2022'de “başörtüsünü kurallara göre bağlamadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan üç gün sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Jîna Êmînî'nin katledilmesiyle gündeme gelmişti. Ardından, bu yıl ekim ayının başında 16 yaşındaki Armîta Geravand da Tahran metrosunda “ahlak polisi” tarafından darp edilmiş, beyin ölümü gerçekleştikten bir hafta sonra hayatını kaybetmişti.

Komite'nin bu bağlamda İran ile ilgili hazırladığı raporda, "Taraf devlet, aile içi şiddet, evlilik içi cinsel saldırı ve sözde 'namus' adına işlenen suçları açıkça ele alan, kadınlara ve kız çocuklara yönelik her türlü şiddeti suç sayan kapsamlı bir yasa kabul etmelidir" denildi.

Komite ayrıca İran'ın “zorunlu örtünmeye uymamayı suç sayan yasa ve politikaları değiştirmesi veya yürürlükten kaldırması ve ahlak polisini lağvetmesi” gerektiği yönünde görüş bildirdi. 

Editör: Arif Bulut