Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart yerel seçimleri öncesi belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için bölgenin birçok il ve ilçesinde halk oylaması gerçekleştirdi. Halk oylamasının gerçekleştiği yerlerden biri de Urfa'nın Bozova ilçesi oldu. 20-21 Ocak'ta yapılan seçimlerde Aygül Kapıkayalı ve İsmail Yıldız en fazla oy alarak DEM Parti'nin 31 Mart yerel seçimlerinde Bozova Belediye Eşbaşkan adayları oldu. Bozova 'da oy kullanan delegeler ve ön seçimi takip edenler, ön seçimleri ve 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi.

'Seçimleri kazanacağız'

Bozova 'da oy kullanan delegelerden Abdullvahap Deniz, oy verecekleri adayı kendilerinin belirlemesinin çok önemli olduğuna değinerek, "Adayları kendimiz belirlediğimiz için çok mutluyuz. Bu çok güzel bir şey. Bu nedenle yerel seçimlerde ilçemizde büyük bir başarı yakalayacağımıza inanıyorum. Partimiz ilk defa böyle bir şey yapıyor. Halk kendi adayını kendisi belirliyor bu çok önemli bir durum. Yerel seçimlerde Bozova 'da DEM Parti kazanacak. Diğer sistem partilerinin halka verdikleri hiçbir şey yok. Halka en iyi hizmeti halkın partisi DEM Parti yapabilir. Onun için halk iradesini DEM Parti'de bulur" ifadelerini kullandı.

'Sistem partileri halka hizmet etmez'

Ön seçimler için oy kullanan delegelerden Meryem Urucu, ön seçimlerin bundan sonraki seçimler için de uygulanması gerektiğine vurgu yaparak, "Umarım yerel seçimlerde de birlik olup kazanırız. Adaletin yerini bulması için partimizin kazanmasını istiyoruz" dedi. Servet Köprübaşı ise, demokrasinin hayata geçmesi açısından ön seçimlerin büyük anlam taşıdığını belirterek, "DEM Partisi ön seçimler sayesinde yerel seçimleri de kazanacak. İrademize bir darbe olarak atanan kayyımları bu seçimlerde göndereceğiz. Sistem partilerinin halka verdiği hiçbir hizmet yok. Bizim köyün yollu yıkılmış araba geçmiyor. Kaç kere belediyeye gittiysek de bir çözüm sağlanmadı" ifadelerini kullandı.

New York Times gazetesi: Türkiye kırmızı bülteni suiistimal ediyor New York Times gazetesi: Türkiye kırmızı bülteni suiistimal ediyor

‘Kürtler seçimlerde kendilerine oy vermeli’

Delegelerden Bedriye Kılıç, DEM Parti'nin dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini kaydederek, bunun herkese örnek olması gerektiğini söyledi. Halkın iradesini esas aldığı için partisiyle gurur duyduğunu aktaran Kılıç, "İnanıyorum ki yerel seçimlerde de partimiz kazanacak. Tüm Kürtler seçimlerde kendilerine oy vermeli. Sistem partileri bu seçimlerde kaybedecek. Çünkü sistemin partileri halk için hiçbir şey yapmıyor. Belediye bizim elimizdeyken çok güzel hizmetlerde bulunduk. Ancak devlet bu hizmetleri hazmedemeyerek kayım atadı. Bu seçimlerde belediyemizi bir kez daha alacağız" diye konuştu.

İrmez: Kayyımları geldikleri yere göndereceğiz

Bozova ön seçimini takip eden Şırnak DEM Parti Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, ön seçimler ile partileri bir ilki gerçekleştirdiğini belirterek, "Genel seçimlerden sonra partimiz halk toplantılarına başladı. Eleştiri ve özeleştiri süreci ile birlikte halkın kendi adaylarının kendisi belirlemesi gerektiği kararı ortaya çıktı. Biz de seçimde halkın iradesini esas aldık. Halk seçimlerde destekleyecekleri adayları ön seçimler ile kendileri belirliyor. Ön seçimlerin ardından halkımızın iradesiyle belirlenen adaylar ile AKP - MHP'nin halkımızın iradesine atadıkları kayyımları geldikleri yere göndereceğiz" dedi.

‘Yerel özerkliğin ilk ayağı’

Bozova ön seçimde divan üyeliği yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Mehmet Öner de, yerel özerkliğin ilk ayaklarından olan belediyelerde eşbaşkanların halkın oylarıyla belirlenmesinin önemine değinerek, şunları söyledi: "Seçimde oy vereceği adayları halk kendisi belirliyor. Bu nedenle halk doğrudan bir şekilde seçimlere katılıyor. Ön seçimleri büyük bir keyif ve katılımla yapıyoruz. Bundan sonraki seçimlerde de ön seçimleri sadece delegeler ile değil kent ve ilçelerde yaşayan tüm halkımızla birlikte yapmak istiyoruz.”

Kaynak: MA