Devlet Demiryolları bünyesinde yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği yazılı sınavında yandaş sendika üyelerine yüksek puan verilerek kazanmalarının sağlandığı ve mülakatlarda diğer sendika üyelerinin elendiği gerekçesiyle Ankara’ya yürüme kararı alan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyeleri kola koyuldu.

Sınavın iptal edilmesi ve mülakatların kaldırılmasını talep eden sendika üyeleri, İstanbul ve Diyarbakır olmak üzeri iki koldan Ankara’ya yürüyecek.

Yürüyüş kollarından Diyarbakır’da BTS üyesi demiryolları çalışanları yola çıkmadan önce Diyarbakır Garı önünde açıklama yaptı.

Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali

Raylar üzerinde yürümelerine izin verilmedi

BTS Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nazım Sarsılmaz, açıklama öncesi yaptığı konuşmada, sembolik olarak raylar üzerinde yapmayı planladıkları yürüyüşe izin verilmeyerek engellediği bilgisini paylaştı. Sırsalmaz, demokratik haklarını kullanmamaları önünde sık sık karşılaştıkları bu tutuma tepki gösterdi.

Mahkeme kararına rağmen ayrımcılık sürdü

Açıklama metnini okuyan BTS Diyarbakır Şube Sekreteri Baver Babur ise, sendika üyelerinin mülakatlarda elenirken, yandaş sendika üyelerine yüksek puan verilerek görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında kazanmalarının sağlandığını söyledi. Bu hukuksuzlukların yine yapılan mülakatlarla sürdürüldüğünü ifade eden Babur, "Sendikamız tarafından açılan davaların tamamında sınavlardaki hukuksuzluk tescil edilmiş, kimi sınavlar tümden iptal edilirken kimilerinde ise üyelerimizin mülakat sınavları iptal edilmiş ve bu sınavlar yenilenmiştir. Hukuksuzluk ve ayrımcılık mahkeme kararlarıyla kesin bir şekilde ortaya çıkmasına, mülakatları usulüne uygun olarak yapılması gerektiğine yer verilmesine rağmen aynı kayırmacılık ve hukuksuzluk sürdürülmüş, mahkemeyi kazanan üyelerimizin tamamı ikinci mülakatta da elenmiştir" dedi.

Meclis önünden seslenecekler

TCDD yönetiminin bu hukuksuz ve ayrımcı uygulamalarına bugüne kadar olduğu gibi sessiz kalmayacaklarını söyleyen Babur, iki koldan başlattıkları yürüyüş ile 21 Şubat günü ulaşacakları Ankara’da, Meclis önünde yapacakları basın açıklaması ile TCDD yönetiminin hukuksuzluğunu ve ayrımcılığını protesto edeceklerini ifade etti. Babur, “Sınavlarında yaşanan ayrımcılık ve hukuksuzluğun aracı olan bu mülakatların iptalini istiyoruz. Sendikamız üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak için her türlü mücadeleyi vereceğimiz bilinmelidir” ifadelerini kullandı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz