TİP milletvekili Ahmet Şık, katıldığı bir dijital haber sitesinde 2023 seçimlerinde muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarına ilişkin sarf ettiği sözler, tepki topladı. Bir tepki de HDP milletvekili Ali Kenanoğlu’ndan geldi.

TİP milletvekili Ahmet Şık, katıldığı bir dijital haber sitesinde ‘muhalefetin cumhurbaşkanı adayı kim olabilir?’ tartışmalarına ilişkin isimler üzerinden yaptığı değerlendirmeyi inançsal boyuta taşıdı. Şık’ın bu açıklaması ise siyasilerce eleştiri konusu oldu.

Şık’ın tepkilere neden olan yorumu şöyle, “Kemal Kılıçdaroğlu'nın, Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimse 'iktidar oradan söz kurmaz' diye düşünmesin. Bakın bu öyle kötü bir iktidar ki bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar"

“Bu sözler algıya hizmetten başka bir şeye yaramaz”

Şık’a tepki veren HDP’li Ali Kenanoğlu, kişisel sosyal medya hesabından şu ifadeleri paylaştı, “Ahmet Şık’ın Alevi kimliği üzerinden yaptığı Kılıçdaroğlu değerlendirmesi algıya hizmetten başka bir şeye yaramaz. Bir siyasetçi olarak görevimiz bu tür algıları yıkmak olmalıdır. Bire bir değerlendirmelerimiz olabilir fakat kamuoyuna açık söylemler, sade yanlışa hizmet eder.”

Şık’ın ikinci hamlesi: Siyasetin kutuplaştırma riskine dikkat çekmeye çalıştım

Tepkiler üzerine Twitter'dan sözlerine açıklık getiren Şık, "Topluma yayılmış ayrımcılığa ve bundan beslenen siyasetin ötekileştirme/kutuplaştırma üzerinden yarattığı riske dikkat çekmeye çalıştığım bir ifadenin bağlamından koparılıp böyle yorumlanmasına mı, bu saçma yorumun altında birikenlere mi yoksa bunu fırsat bilenlere mi şaşırmalı?" ifadelerini kullandı.