İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili ve CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, Buca Cezaevi planlarının askıya çıktığını açıkladı. Sanal medya hesaplarında kararı açıklayan Aydın, şu ifadeleri kullandı: "İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde kabul edilen ve Buca Cezaevi arazisinin yeşil alan olarak belirleyen imar planı askıya çıktı. Başta Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere bu aşamaya gelinmesini sağlayan herkese teşekkürler. Mutlu ve gururluyuz."

Ne olmuştu?

İzmir Buca ilçesinde 30 Ekim 2020 depreminin ardından dayanaksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Buca Cezaevi'nin arazisi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından "Rezerv Yapı Alanı" olarak ilan edildi. Bakanlık daha sonra bu karara dayanarak arazinin yüzde 85'inde toplam 70 bin metrekare inşaat yapılmasını sağlayan imar planı yaptı.

Bu plana karşı halk ve yereldeki STÖ'ler alanlarda tepkilerini dile getirmiş, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise dava açmıştı.

Bursa Gemlik’te 4,1 deprem Bursa Gemlik’te 4,1 deprem

Belediye'nin açtığı davada İzmir 6'ncı İdare Mahkemesi, 1 Kasım 2023 tarihinde bilirkişi raporu doğrultusunda kararı iptal etti.

  

Editör: Ali Abbas Yılmaz