Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) seçim çalışmaları kapsamında Adana milletvekili adaylarının yanı sıra, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Yeşil Sol Parti il ve ilçe yöneticileri ile birlikte Ceyhan ilçesinde halkla buluştu. 

Ceyhan Otoban Gişeleri'nde alkış ve zıgıtlarla karşılanan Buldan ve beraberindeki heyet, çok sayıda araç konvoyu eşliğinde şehir turunun ardından ilçeye bağlı Küçükkırım Mahallesi’nde halk buluşması gerçekleştirdi. Halk buluşmasında adaylar halka tanıtıldı.

'AKP-MHP'yi sandığa gömeceğiz'

Halkı selamlayan SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, 14 Mayıs seçimlerinin tarihi bir seçim olup AKP-MHP iktidarını göndereceklerini kaydetti. AKP-MHP iktidarına karşı tüm ezilenlerin bugün bir araya gelerek mücadele etmesi gerektiğini belirten Yüce, AKP-MHP'nin yenileyeceğini kendilerinin kazanacaklarını dile getirdi.

'Mevcut başkan gidecek'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 14 seçim havasının Çukurova'ya geldiğini, 14 Mayıs'ta Adana'nın görevini yerine getirip, AKP-MHP iktidarının gideceğini dile getirdi. AKP-MHP'nin her türlü adaletsizliği yaptığını ifade eden Buldan, Kürt halkının bu ülkede dilini ve kültürünü özgürce yaşamak istediğini ancak iktidarın Kürt halkına asimilasyon politikaları uyguladığını söyledi. Buldan, "Şu anki mevcut başkan gidecek. AKP-MHP ittifakı gidecek. Çünkü 21 yıldır bu ülkeye zulümden, kötülükten başka, haksızlık ve hukuksuzluklardan başka hiçbir şey getirmediler. Peki ne yaptılar? Kürtleri inkar ettiler. Ne yaptılar? Kürtlerin iradesini gasp ettiler. Belediye başkanlarının yerine kayyum atadılar. Ne yaptılar? Kürtlerin dilini yasakladılar. ‘Bilinmeyen dil’ olarak kayıtlara geçirdiler. Oysa Kürtler, kendi diliyle, kendi kimliğiyle, kültürüyle var olmayı isteyen ve bu ülkede büyük bir çoğunluğu oluşturan bir halk” dedi.

'Kürt sorununu çözemeyen kendisi çözülür'

Erdoğan’a seslenen Buldan, “Buradan bu ülkeyi yönetenlere ve ülkenin anki mevcut başkanına seslenmek istiyoruz. Siz Kürtleri inkar etseniz de etmeseniz de Kürtler var, var olmaya devam edecek. Kendi dilleriyle, kimlikleriyle, kültürleriyle bu coğrafyada yaşamaya devam edecekler. Kürt sorununu yok sayıyorlar. Oysa biliyoruz ki bu ülkede en büyük sorun Kürt sorunudur. Kürt sorunu; Kürt halkının dilinin yasaklanmasıdır. Kürt sorunu, cezaevlerinde binlerce siyasetçinin suçsuz yere yatmasıdır. Kürt sorunu, Kürt halkının iradesinin gasp edilmesidir. Kürt sorunu, Roboski'de 34 insanımızın katledilmesidir. Kürt sorunu, bu ülkede her türlü zulmün, zorun, şiddetin Kürtlere reva görülmesidir. Ama şunu söyleyelim; Kürt sorununu çözemeyen, kendisi çözülür. AKP de çözemedi, çözülecek ve gidecek" şeklinde konuştu.

14 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çeken, 14 Mayıs sonrası Yeşil Sol Parti ile özgürlüğü, barışı, adaleti ve eşitliği getireceklerini kaydetti. Buldan, 14 Mayıs'a kadar herkese Yeşil Sol Parti'yi anlatıp, oy vermesini sağlayacaklarını ifade ederek, "Kararlıyız kazanacağız. Kararlıyız AKP- MHP faşizmini göndereceğiz. Hepinize çalışmalarında başarılar diliyoruz" diye konuştu.

Halk buluşması sonrası Buldan ve beraberindeki heyet, Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Fırat Mahallesi'nde açılışı yapılacak olan kadın bürosuna geçti. (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz