Amedspor, Bursaspor’la oynayacağı karşılaşma için dün gece geldiği Bursa’da ırkçı saldırıya uğradı. 

İkinci Lig Beyaz Grup'ta mücadele eden Amedspor, Bursaspor’la oynayacağı karşılaşma öncesi dün gece Bursa’da bir otelde konakladı. Amedspor oyuncularının kaldığı oteli öğrenen onlarca Bursaspor taraftarı otelin önüne gelerek, “Ne mutlu Türküm diyene” diye bağırdı. Amedspor’un maruz kaldığı bu saldırıya dair görüntüler birçok sanal medya hesaplarında paylaşılırken, ırkçı söylemlere tepkiler de arttı.

Amedspor taraftar grubu ise TFF’yi etiketleyerek, “Dün gece saat 02.45. Amesdspor’umuzun kaldığı otelin önü. ‘Irkçı’ söylemler ile bağıranlar ise Bursaspor taraftarları. Sonuç itibariyle deprem bölgesinde gelen takım 90 dakikalık bir maç öncesi böylesi bir zamanda olmaması gereken davranışlar.  @TFF_Org bunu da görür herhalde!” paylaşımında bulundu.

Başkan Yıldırım hastalığa teşhis koymuştu

Ligin ilk yarısında düzenlediği bir basın toplantısında konuşan Amedspor Başkanı Selahattin Yıldırım’ın şu sözleri akıllarla geldi:

 “Fikstür çekilmeden önce TFF’ye Bursaspor ile aynı grupta olmak istemediğimiz bildirmiştik. Maalesef federasyon bizim oluşabilecek bu provokatif eylemlere yönelik bu talebimizi yerine getirmedi. Biz bunu kendilerine bildirdiğimizde TFF yetkilileri bize sadece bizim değil, bizim ligde 17 takımın Bursaspor ile aynı grupta olmak istemediklerini belirtmişler. Yani sadede biz değil, bizim ligimizin yarısını oluşturan takımların Bursaspor ile aynı takımda oynamak istemiyormuş.

Amedspor ile oynayacakları maç haftasını bekleyip, bu maçtan sonra da Türkiye’de oluşturdukları algı politikasıyla bir şekilde yalnız bırakıldıklarını, savaştan çıktıklarını deklere ederek, kendi illerindeki siyasetçilerine, bürokratlarına atma peşinde olan kulüplerimiz var. Bunlara örnek olarak Eskişehirspor ve Bursaspor’u verebiliriz. Yetiş Amedspor hastalığına yakalanıyorlar.”

Suç duyurusu

Diyarbakır Barosu saldırılara dair Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu. 

Sahaya bıçakla girdiler

Musaba başlamadan önce sahaya ısınma için çıkan Amedspor futbolcuları, Bursaspor taraftarlarınca darp edildi. Bir taraftar ise bıçakla sahaya indi. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz