Alevi örgütlerinin ve Alevi toplumunun karşı çıkmasına rağmen bazı derneklerin temsilcileri, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı ve kurumun başına getirilen Ali Rıza Özdemir’i ziyaret ediyor.

Bu ziyaretçiler arasında Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Antep Şubesi yöneticileri de var. Geçtiğimiz günlerde, AKD Antep Şubesi Başkanı Yılmaz Demirdelen, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bedir, Mehmet Ali Arpart, Abbas Demirkol’dan oluşan heyet, Ali Rıza Özdemir’i ziyaret etti.

Alevi Kültür Dernekleri GYK üyesi ve Antep Şubesi yöneticisi Ali Bedir, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na yaptıkları ziyaretin, kendi köyüne yaptırdığı cemevi ile ilgili olduğunu öne sürmüştü.

Söz konusu ziyarete tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Altınova Cemevi Başkanı Adnan Arslan değerlendirmelerde bulundu.

‘Her ağacın kurdu kendi özünden olur’

Alevi Kültür Dernekleri Antep Şubesi’nin Alevi Bektaşi Cemevi Başkanlığı’na yaptığı ziyarete ilişkn konuşan Arslan, “Başından beri söylüyoruz. ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı gibi bir kurumu tanımıyoruz’ diyoruz ama bir laf vardır ‘Her ağacın kurdu özünden olur.’ Bizim içimizdekiler gidip gizli gizli görüşüyorlar. Ne için gittiniz? Nerede neyi konuştunuz? Onu da bilemiyoruz” dedi.

‘Cemevleri bir kültür bir turizm işletmesi değildir’

Cemevlerinin bir kültür bir turizm işletmesi olmadığını ibadet yeri olduğunu belirten Arslan,” Neden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlansın. Alevilerin devletten alacağı var mıdır?  Evet vardır, bu ülkede Aleviler var mıdır? vardır. Önce cemevlerine yasal statü verilsin, Alevilerin hakları tanınsın. Tanıdıktan sonra her şey kendiliğinden olur” şeklinde ifade etti.

‘Alevileri avlamak istiyor’

Alevi Bektaşi Cemevi Başkanlığı’nın dolaylı yollarla Alevileri avlamaya çalıştığını vurgulayan Arslan, “Alevileri avlamanın bir gereği ve manası yoktur. Antep’teki AKD Şube yönetimi ve Şube başkanı gitmiş görüşmüşler basit gerekçeler gösteriyorlar. Bu basit gerekçeleri dikkate almıyoruz, bunları da kabul etmiyoruz” dedi.

‘Cemevi Başkanlığına ihtiyacımız yok’

Her şeyin bir adabı, bir yolu, bir sınırı olduğunu belirten Adnan Arslan, şunları kaydetti: “Görüşmeler nasıl yapılır, nasıl konuşulur, ne tartışılır ama ‘biz gittik falanca cemevimiz için ödenek istedik. Cemevinin tadilatının yapılmasını istedik.’ Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın bir torba çimentosuna bir kutu fayansına mı kaldık! Bu kadar basitleşmenin, bu kadar küçülmenin bir anlamı yok. Biz burada tavrımızı net koyduk. Cemevlerine yasal statüsü verilmediği, eşit yurttaşlık tanınmadığı sürece kendilerini kabul etmiyoruz dedik.”

Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi

‘Kapanan okulları cemevi göstermişler’

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın Alevi köylerini ve cemevi olmayan yerleri gezdiklerini belirten Arslan, “Okul kapanmış köyde hiçbir faaliyet yok. Kapanan okulları cemevi göstermişler. Oradaki insanları kendilerine çekmek, avlamak için planlar programlar senaryolar yapıyorlar” dedi.

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı ziyaret eden Antep Şube yönetimine karşı AKD Genel Merkezi’nin gereğini yapması gerektiğini vurgulayan Arslan, “PSAKD örgütlülüğünden böyle bir şey olursa PSAKD Genel Merkezi gereğini yapar, gerekirse o şubeyi kapatır, böyle bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

‘AKD Genel Merkezi tepkisiz kalmamalı’

AKD Genel Merkezi’nin sessiz kalmasının soru işaretlerine neden olduğunu belirten Pir Sultan Abdal Altınova Şubesi Cemevi Başkanı Adnan Arslan, şöyle devam etti: “Ben, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı tanımıyorum, diyorsun ama şube yönetimine bir yaptırım uygulamıyorsun. Net olmak lazım. Alevi örgütleri olarak örgüt disiplinini sağlamamız lazım. Ben şubeyim, genel merkezim var. Ben kafama göre hareket edemem. O zaman genel merkezin ne anlamı var!”

Kaynak: PİRHA