DEM Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Meclis gündemine taşıdığı davaya ilişkin, “Cemevi Başkanımız Sayın Zeynel Odabaş şahsında istenen cezaları ve yapılan yargılamaları kabul etmiyoruz. Alevilerin inanç merkezleri yargılanamaz” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın, “İmara aykırı cemevi yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın 31. duruşması 5 Mart’ta saat 13.00’te İstanbul Gaziosmanpaşa Küçükköy Adliyesi’nde görülecek. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Celal Fırat, konuyu TBMM’de yaptığı konuşma ile gündeme getirdi.

“Alevilerin inanç merkezleri yargılanamaz”

Celal Fırat, konuşmasında “Türkiye’deki hukuksuz uygulamalara her gün bir yenisi ekleniyor. Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi kendi üzerine olan tapusuyla, imece usulü, dayanışmayla halkımız tarafından inşa edilmiştir. Cemevimizin yapıldığı günden beri Sultangazi Belediyesi’nin Belediye Meclisi’nde alınan kararla, cemevimize yıkılma kararı çıkmış ve mahkemeye verilmiştir. 14 yıldan beri süregelen bu davanın 5 Mart’ta yine davası görülecek. Cemevi Başkanımız Sayın Zeynel Odabaş 5 yıl ceza ile yargılanmaktadır. Biz cemevleri ibadethanemizdir diyoruz” dedi.

'Cemevleri Alevilere teslim edilmeli'

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile herkesi davaya sahip çıkmaya çağıran Fırat, şunları kaydetti:

“14 yıldan bu yana devam eden davada Cemevi Başkanımız Sayın Zeynel Odabaş şahsında istenen cezaları ve yapılan yargılamaları kabul etmiyoruz. Alevilerin inanç merkezleri yargılanamaz. Bir an önce bu yanlıştan geri dönülmeli ve ibadethanemiz olan cemevleri Alevilere teslim edilmelidir. Bütün demokratik kurumları, sivil toplum örgütlerini ve halkımızı bu davaya sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi