Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), asgari ücrete ilişkin Beşiktaş’ın Barbaros Meydanı’nda açıklama gerçekleştirdi. "İnsanca yaşanabilir ücret” talebiyle yapılan açıklamada, “Asgari ücret değil insanca yaşam, asgari ücret değil, toplu sözleşme”, “Hayat pahalılığına, zamlara karşı insanca yaşanacak ücret” pankartları açılarak,  “Asgari değil, toplu sözleşme” ve “Asgari değil, insanca yaşam” dövizleri taşındı. Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada, sık sık “Vergide adalet istiyoruz”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganları atıldı.  

’15 kişi, milyonlar hakkında karar alıyor’

Yüksek Hızlı Tren (YHT) bilet fiyatlarına zam Yüksek Hızlı Tren (YHT) bilet fiyatlarına zam

Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Ankara’ya gerçekleştirdikleri yürüyüşü hatırlatarak, “Vergide adalet, gelirde adalet” taleplerini Meclis’e sunduklarını belirtti. Çerkezoğlu, “Türkiye’yi, asgari ücret toplumundan kurtarmak için mücadele veriyoruz. Bunun yolu da sendikadır. Asgari ücretin belirlenme sürecindeyiz. Komisyon iki toplantı yaptı. Üçüncü ve dördüncü toplantının ne zaman olacağı muamma. Masadakiler bile bilmiyor. Yani aslında tümüyle bir formaliteye dönüşen sürecin formalitesi bile işletilmiyor. Düşünün, bir masanın etrafında toplanan 15 kişi, milyonlar hakkında karar veriyor. Hatta 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminden sonra asgari ücretin belirlenmesi tek kişinin iki dudağı arasına teslim edildi. Bu hak mıdır? Masada bütün sendikaların bulunduğu ve gerçek bir toplu pazarlıkla asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor” diye belirtti.

‘Emeğin türkiyesi’ni kuracağız’

Milyonlarca işçiyi asgari ücrete mahkum eden bu düzeni değiştireceklerini söyleyen Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “Şirketlerin, zenginlerin kasaları doluyken bizi asgari ücrete mahkum eden bu düzeni değiştireceğiz. Umut işçilerin elinde, umudu hep birlikte büyüteceğiz. Karamsarlığa, umutsuzluğa gerek yok. Türkiye işçi sınıfı varsa umut var. Yan yana olursak umut var. Gelirde adaleti, vergide adaleti kazanacağız. İnsanca bir ücreti kazanacağız. Demokrasiyi bu ülkede tüm kurumlarda işlettiğimiz emeğin Türkiye’sini de kuracağız.”

Kaynak: MA