SUR AJANS- CHP 50 yıl sonra Türkiye genelinde ilk defa birinci parti oldu. CHP 30 büyükşehirden 14'ünü, 51 il belediyesinden 21'ini, 973 ilçeden ise 337'sini kazandı. AKP ise 13 büyükşehir, 12 ilde kazandı.

31 Mart yerel seçimleri Katılım oranı olarak yüzde 77.95’te kaldı. Türkiye genelinde CHP 37,68'lik oy oranıyla birinci parti oldu. AK Parti ise yüzde 35.54 oy oranına geriledi.

Yerel seçimlerin sürpriz partisi ise Yeniden Refah Partisi oldu. AKP seçmenin önemli bir bölümünü alan Yeniden Refah yüzde 6.18 oy oranı ile üçüncü parti oldu. Seçmenlerinin büyük bölümünün batı illerindeki büyükşehirlerde CHP adaylarını destekleyen DEM Parti ise yüzde 5,66 oy oranında kaldı. MHP’nin yerel seçim performansı ise yüzde 4.98 olarak kaydedildi.

CHP 30 büyükşehirden 14'ünü kazanırken, ülkedeki seçim tablosu ciddi oranda değişti. CHP, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Mersin, Manisa, Muğla ve Tekirdağ’da büyükşehir adaylıklarını kazandı.

AKP’nin elinde kalan 11 büyükşehir ise şöyle: Erzurum, Antep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Maraş, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon.

DEM Parti de Diyarbakır, Mardin ve Van'da kazandı. Yeniden Refah Partisi ise Urfa’da büyükşehir belediyesini iktidar partisinin elinden aldı.

İl belediyelerinde 21'e 13

CHP 51 il belediyesinden 21'ini kazandı: Adıyaman, Afyon, Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Sinop, Uşak, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Yalova, Kilis.

AK Parti 13'te kaldı: Bingöl, Bitlis, Çorum, Elazığ, Isparta, Niğde, Rize, Aksaray, Bayburt, Şırnak, Karabük, Düzce, Hatay.

DEM Parti: Ağrı, Hakkari, Muş, Siirt, Dersim, Batman, Iğdır.

MHP: Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Kars, Kırklareli, Tokat, Karaman, Osmaniye.

Yeşil Gelecek Endeksi'nde Türkiye  63'üncü oldu Yeşil Gelecek Endeksi'nde Türkiye  63'üncü oldu

BBP: Sivas

Yeniden Refah: Yozgat 

İYİ Parti: Nevşehir

YSK Başkanı Ahmet Yener AKP’nin 324, CHP’nin 302, MHP’nin 110, YRP’nin ise 37 ilçe kazandığını açıkladı.

YSK Başkanı Yener: "30 Büyükşehir Belediyesinden CHP 14, AK Parti 12, DEM 3, YRP 1 Büyükşehir kazanmıştır. Kesin olmayan sonuçlara göre Türkiye geneli Belediye Başkanlığında; CHP 35, AK Parti 24, DEM 10, MHP 8, Yeniden Refah Partisi 2, BBP 1, İYİ Parti 1 belediye başkanlığı kazanmıştır" dedi.

Editör: Haber Merkezi