CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nın Dağkapı Meydanında yaptığı İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek açıklamasında, “Bizler Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi bu kararı da tanımayacağız” denildi.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından hakkında verilen hapis cezasının onamasına tepki vermek için Diyarbakır’daki Dağkapı Meydanı’ndan seslendi. Burada konuşan CHP İl Başkanı Özel, “Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar, adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız ve susmayacağız” dedi.

chp diyarbakır açıklama CHP Diyarbakır İl Başkanlığı Canan Kaftancıoğlu'na destek açıklaması yaptı

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 2019 yılının Mayıs ayında hakkında açılan davalardan dolayı İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na mahkeme beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezası verdi. Yargıtay’a taşınan karar geçtiğimiz günlerde karara bağlandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, incelediği 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı ve 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu.

“21 Mayıs’ta İstanbul’da olacağız”

Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile CHP’nin üst düzey kadrosu İstanbul’da bir araya gelerek Kaftancıoğlu’na yerinden destek verdi. Karara karşı verilen ise tepkiler giderek büyüyor. 21 Mayıs’ta Maltepe’de yapılacak mitingde CHP’nin milletvekilleri, tüm il başkanları ve parti üyeleri, Kaftancıoğlu’na verilen hapis ve siyasi yasak cezasını kitlesel olarak protesto edecek. Bu kapsamda ise bugün Türkiye geneli CHP’nin il başkanları birer açıklama yaparak, hem Kaftancıoğlu kararına tepki gösterdi. Bir tepki de bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel’den geldi. Partisinin üyeleriyle Diyarbakır’da bulunan Dağkapı Meydanı’nda bir araya gelen Özel, “Yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamandan Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır” şeklindeki ifadeleri kullanarak tepkisini dile getirdi ve 21 Mayıs’ta İstanbul’da olacaklarını deklere etti.

“Karar, yargı bağımsızlığının rafa kaldırıldığının kanıtıdır”

‘Canan Yüreklidir, Canan Cesurdur, Canan Bizimdir, Canan Türkiye’dir’ pankartlarının önünden seslenen Özel, “Ülkemiz hukuk ve adaletin katledildiği karanlık despotik bir dönemden geçiyor. Tek adam rejimi tarafından yaratılan bu karanlık dönemde İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamandan Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır” dedi.

“Halen kaybettikleri belediyelerin hazımsızlığını yaşıyorlar”

Canan Kaftancıoğlu’na verilen kararın hukuksuz olduğunu belirten Özel, AK Parti iktidarını işaret ederek “Saray rejimi İstanbul başta olmak üzere, kaybettiği belediyelerin halen hazımsızlığını yaşıyor. Saray rejimi iktidarını kaybedeceği korkusuyla toplumun her kesimindeki despotik baskılarını giderek artırıyor. Ekonomiden dış politikaya, her alanda ülkemizi ekonomik ve siyasi uçuruma sürükleyen, halkla dalga geçen, gündelik popülist politikalarla varlığını çaresizce sürdürmeye çalışan saray rejiminin iktidarını kaybetme korkusu, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ve siyaset yapma yasağı ile vücut buldu. Adalet yok edilmiş, Anayasa rafa kaldırılmıştır. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen karar da hukuk ve adalete göre değil, sarayının vesayetçi rejimin diliyle yazılmıştır. Ancak korkunun ecele çaresi yok. Çare millettir, demokrasidir ve sandıktır.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizde hukuk vesayet altındadır”

Bilimin, sanatın ve insan haklarının rafa kaldırıldığını söyleyen Özel, “2019 yılındaki ağır ceza mahkemesi kararına nasıl şaşırmadıysak, Yargıtay kararına da şaşırmadık. Çünkü biliyoruz ki kamuoyu vicdanını yaralayan ve adalete olan güveni bir kez daha sorgulatan bu kararın kaynağı hukuk değil ucube saray rejimidir. Millet adına verilmeyen bu karar, vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Ülkemizde hukuk vesayet altındadır. Bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir. Her türlü hukuksuzluğun karşısında durduğumuz gibi, bunun karşısında da dimdik duracağız. Bizler Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak, hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi bu kararı da tanımayacağız.”

chp diyarbakır gönül özel CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel

“Adalet tesis edilene kadar susmayacağız”

Özel sözlerini şöyle tamamladı, "Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar, adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız ve susmayacağız. Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi: “Hiç endişe etmeyin, zalimin zülmü karşısında asla geri adım atmayacağız. Yüreğimizle, aklımızla, mantığımızla ve halka duyduğumuz sevgi ile yolumuza devam edeceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek! Canan yüreklidir, Canan cesurdur, Canan bizimdir, Canan Türkiye’dir.”

SUR AJANS