Yargıtay’ın, tutuklu milletvekili Can Atalay’a dair ihlal kararını uygulamaması ve tahliye kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine başlayan tartışmalar devam ediyor. Bu durumu “darbe” olarak değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yargıtay’ın bu kararı nedeniyle her gün 20 milletvekili ile Meclis Genel Kurulu’nda oturma eylemi yapma kararı aldı. Eylem bu akşamdan itibaren başlayacak.

CHP Milletvekillerinin her akşam Genel Kurul görüşmeleri bittikten sonra Meclis’ten ayrılmayarak oturma eylemi düzenleyeceği belirtildi. Dönüşümlü yapılacak eylem, Cumartesi ve Pazar günleri de sürecek.

'Marmara' deprem uyarısı: “Kaçmak göçmek yerine, güvenli binalarda ve şehirlerde kalmak” 'Marmara' deprem uyarısı: “Kaçmak göçmek yerine, güvenli binalarda ve şehirlerde kalmak”

Toplantı yapılmadı, eylem kararı

Meclis’te yapılması planlanan Meclis Danışma Kurulu toplantısının ise yapılamayacağı belirtildi. Buna dair de sanal medyada açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Meclis Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından yapılacağı bildirilen ve saat 17.00'de toplanması beklenen Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağını öğrendim. Bu durumda dün gerçekleştirdiğimiz olağanüstü grup toplantısında aldığımız karar gereği, yargı krizi ve darbe girişimini gündemde tutmak amacıyla bugünden itibaren TBMM Genel Kurulu'nu terk etmeme eylemine başlıyoruz” dedi.