SUR AJANS- AKP-MHP, 31 Mart yerel seçimlerinde birçok kente binlerce asker-polisi seçmen olarak taşıdı. Söz konusu oylarla seçmen iradesi birçok merkezde gasp edildi. 3 bin 842 taşımalı seçmen getirilerek, seçim sonuçlarının değiştirildiği kentlerden biri de Kars. Resmi olmayan sonuçlara göre; Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 13 bin 120 oy; AKP’nin de destek verdiği MHP 16 bin 384 oy aldı. Böylece taşımalı asker-polis oylarıyla belediye yönetimi MHP'ye geçti. DEM Parti’nin İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz ise ret edildi.

Askerlerin ‘kış tatbikatı’ gerekçesi

Seçmen iradesine dönük gaspı değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Onur Ulutaşdemir, usulsüzlüklere yaptıkları tüm itirazların reddedildiğini aktardı. Ulutaşdemir, MHP’nin kentte seçimleri “taşımalı seçmenle” kazandığını söyledi. Ulutaşdemir, “İki adreste 3 bin 501 kişi tespit ettik. Bunların T.C kimlik numaralarından tutalım ad ve soyadlarına kadar sıralı bir şekilde önce İlçe Seçim Kurulu’na ardından İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunduk. Bir sonuç çıkmayınca parti merkezimiz Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulundu. Daha sonra konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı ile bir görüşme yapıldı. Yapılan tüm itiraz ve görüşmelerde bunlar kabul edilmedi.  Gerekçelerinde görevli askerlerin ‘kış tatbikatı’ olarak gösterildi” dedi.

Yetkililerin çağrılara kayıtsızlığı çocukların yaşamına mal oldu Yetkililerin çağrılara kayıtsızlığı çocukların yaşamına mal oldu

Daha sonra da 4 bin 180 taşımalı seçmen tespit ettiklerini ifade eden Ulutaşdemir, “Bu sayı bir büyükşehir için bir şey ifade etmiyor olabilir ancak Kars’ta mevcut kullanılan 44 bin seçmenin kullandığı oyun yüzde 10’nunu oluşturuyor. Bir önceki seçimde HDP yüzde 26, MHP yüzde 24, CHP yüzde 22 oy almıştı. Aradaki farka bakıldığında yüzde 2’lik bir fark var. Şuan bakıldığında yüzde 11 gibi bir taşımalı seçmen var. Bu direk seçim sonuçlarını etkileyen bir durumdur” diye belirtti.

‘Halkın iradesine ipotek’

“Burada halkın iradesine ipotek konuldu” diyen Ulutaşdemir, “Kars’ta yaşamayan seçmen, seçim için bir günlüğüne getirildi ve Kars’ın 5 yılını etkileyecek şekilde oy kullandılar. Belki aynı zamanda Kars’ın ileriki 30 yılı da etkilendi. Gerek bizler gerekse parti merkezimiz bu duruma ilişkin 5 yıllık süreçte her yerde bu durumu dile getireceğiz. Biz bunu meşru bir başkan ve meşru bir seçim olduğunu asla kabul etmeyeceğiz. Çünkü bu durum hem belediye hem il geneline hem de belediye meclis üyeliğine yansıdı. Tüm dengeleri alt üst ettiği için asla kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Sandık sayısı 6’dan 18’e çıkarıldı’

AKP-MHP’nin daha önce kayyım atadıkları yerlerde binlerce taşımalı seçmen yoluyla kazanma arayışına girdiğini aktaran Ulutaşdemir, “Kars ve Iğdır gibi küçük şehirlerde binlerce taşımalı seçmen götürüldü. Bu sonuçla alınan yerlerde AKP ve MHP seçmenin de rahatsız olduğunu düşünüyorum. Çünkü seçim günü Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Atatürk Ortaokulu’nda gördüğüm tablo çok ürkütücüydü. Okulun bahçesinde binlerce asker vardı. Gelen askerlerle konuşmaya çalıştım hiçbiri bana bir yanıt vermedi. Bu okulda bin 315 seçmen geçerli oy kullanmış. Daha öncesinde bu okulda seçimler için 6 sandık olurdu ancak bu seçimde 18 sandık kuruldu. Mevcut sandıktan CHP 525, DEM Parti 377, İYİ Parti 402, Yeniden Refah Partisi 162, diğer partiler 126 oy alırken, ilginç bir şekilde MHP’ye ise diğer sandıklarda 2 bin 723 oy çıktı. Buradan da oy eğilimleri net bir şekilde görülmektedir. Bu durum Fevzi Çakmak ve Cumhuriyet Ortaokulu’nda da çıktı” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi