Maraş merkezli depremlerden etkilenen illerde gönüllü çalışma yürüten kurum ve kuruluşlara çadır satışıyla gündeme gelen Kızılay şimdi de kan fiyatlarına yaptığı zam oranıyla gündemde.

Kızılay, iddialar gündeme geldiğinde ise “kan satmıyoruz” açıklamasında bulunmuş ve iddiaların asılsız olduğunu ileri sürmüştü.

WhatsApp Image 2023-04-25 at 11.11.08

CHP’nin Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Doktor Gamze Akkuş İlgezdi, “Kana yüzde yüz zam” başlıklı bir açıklama yaptı.

İlgezdi, kan satışına ve yapılan fiyat artışını gündemine alarak “Depremin açtığı yaralar henüz sarılamamışken yapılan bu hamle vicdansızlıktır” şeklinde bir dizi eleştiride bulundu.

İlgezdi’nin açıklamasının satırbaşları şöyle:

 “155 yıllık devlet kurumu Kızılay halktan bedava aldığı kanı KDV’si sıfır ürün olarak hastanelere satıyor. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın ‘SGK’ya verdiğimiz kandan zarar ediyoruz’ açıklamaları insan hayatına bakış açılarının ve Kızılay’ın kurumsal kimliğinden ne kadar uzaklaştığının kanıtıdır.

Özel Hastanelerde tedavi gören hastalarımız, sağlık hizmetlerine ücretli erişebildiği için kanı da ücretli bir şekilde almış oluyorlar. Devlet hastanelerinde ise vatandaşın cebinden kan parası çıkmadığını iddia eden Kızılay bir şeyi atlıyor veya görmezden geliyor. 502 TL olan bir torba kanın parasını 980 TL yapan Kızılay, bu parayı SGK’dan yani devletten tahsis ederek yine vatandaşın cebinden çıkarmış oluyor. Devlet kurumları vatandaşın vergileriyle dönmüyor mu? Bunu sokaktan geçen bir çocuğa dahi sorsanız bilecekken Kızılay yetkilileri bunu bilmiyor mu? Kısacası Kızılay dolaylı yollardan da olsa kanın ücretini yine vatandaşın cebinden çıkarmanın yolunu bulmuş.

Son zamanlarda kan stoklarının azaldığına dair iddialar daha gün yüzüne çıkmadı. Kızılay Genel Başkanı hakkında ve kurum hakkında şaibeli ticari ilişkilerin iddiaları da ortadayken, daha 2 ay önce büyük bir doğal afet yaşamışken ve 11 ilimizde en çok ihtiyaç olan şeyin kan olduğu gerçeği gün gibi ortadayken böyle bir zamanda kana SGK üzerinden zam yapmak, yağmur yağıyorken şemsiye satmaya benzer. SGK’nın içini boşaltmak demek vatandaşlarımızı ücretsiz sağlık hizmetlerinden de mahrum bırakmak demektir. İnsan hayatını ticarileştiren, sağlık hizmetlerini piyasalaştıran bu anlayışın tam da karşısındayız.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz