Almanya'nın Kuzey Ren Westfalia eyaletine bağlı Schloß-Holte Stukenbrock şehrinde barış yanlısı ve savaş karşıtı örgütler savaşa ve silahlanmaya karşı bir etkinlik düzenledi.

İrfan Erdoğan/Almanya

almanya

1941 ile 1945 yılları arasında meydana gelen ikinci dünya savaşı sırasında esir alınan Sowyet Kızılordu askerlerinin Hitler Faşizmi tarafından Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalia eyaletine bağlı Schloß -Holte Stukenbrock kasabasında yaklaşık 60 bin tanesi o dönem Hitler Faşizmi tarafından kurşuna dizilerek ya da çok kötü koşullarda yaşamalarına sebep olarak katledilmesi üzerine her yıl geleneksel olarak 1 Eylül'de savaşa ve silahlanmaya karşı eylemlilikler yapılıyor.

Bu yıl da yörede faaliyet gösteren örgütler tarafından katledilenler için dikilen anıtın olduğu mezarlıkta öğleden sonra saat 15.00'de bir tören düzenlendi.

Stukenbrock

Törende katledilenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından yapılan konuşmalarda savaşların insanlığa yıkım, gözyaşı, açlık ve yoksulluktan başka bir şey getirmediği söylenerek, Almanya'nın bir an önce Rusya-Ukrayna savaşından elini çekmesi istenerek çektiği acılardan ders alması istendi.

Yüzlerce insanın katıldığı anma töreninde duygusal anlar da yaşanırken özellikle son dönemlerde polisin içindeki ırkçı faşist unsurların da örgütlenmesine dikkat çekilerek ırkçı ve ayrımcılığın önüne geçilmesi için siyasi iktidarın önlem alması istendi...

Yaklaşık 2 saat süren anma etkinliğinin ardından her yıl mezarlıkta gençlik kampı düzenleyen Alman Komünist Partisi(DKP)’nin gençlik kampı da etkinliğe katılanlar tarafından toplu olarak gezildi. Ayrıca Bielefeld DİDF taraftarlarının da pankart ve bayraklarıyla katıldığı etkinlik "Gelecek yıl aynı şekilde burada buluşalım" çağrısıyla sona erdi.

Editör: Haber Merkezi