İrfan Erdoğan/ Almanya

1941 yılında Alman Hitler ordusunun Polonya'ya saldırmasıyla çıkan ikinci dünya savaşı sırasında esir düşen Sowyet Kızılordu militanlarının bir kısmının Schloß - Holte Stukenbrock esir kamplarında kurşuna dizilerek, bir kısmının da en ağır işlerde çalıştırılıp açlıktan ve hastalıktan ölmelerine sebep olarak katledilen komünist militanlar için onlar adına dikilen anıtın önünde bir anma etkinliği düzenlendi.

Rapor: İran’da 6 ayda 41 kadın ve 11 çocuk öldürüldü Rapor: İran’da 6 ayda 41 kadın ve 11 çocuk öldürüldü

Anma toplantısına katılanlar önce anıta çelenk ve çiçek koyduktan sonra katledilen militanlar için saygı duruşunda bulundular. Ardından bir konuşma yapan anti faşist Prof. Dr. Norman Paech ve diğer konuşmacılar savaşın ve silahlanmanın açlık, yoksulluk, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmediğinin altını çizerek, Federal hükümet savaş çığırtkanlarıyla beraber saf tutup milyarları savaşa ve silahlanmaya yatırana kadar hastanelere ve emekçilerin geçinmeleri için harcasın. Savaşlara ve silahlanmaya karşı sesimizi daha da yükseltmek zorundayız denildi.

Konuşmalardan sonra gençler, sanatçılar ve etkinliğe katılanlar hep birlikte barış ve savaş karşıtı türküler söylediler. Anma toplantısının sonunda da her yıl bu tarihte aynı yerde gençlik kampı düzenleyen Alman Anti Faşistlerin ve komünistlerin kampı da gezilerek hakkında bilgi alındı.