SUR AJANS- Kürt ve muhalif kimlikleriyle tanınan sanatçılar ile Kürt dili ve kültürü üzerine çalışma yürüten sivil toplum örgütlerinin organizasyonlarına dönük yasaklar sürüyor. 2019 yılından bu yana 16 kentte en az 28 Kürtçe etkinlik çeşitli gerekçelerle ya yasaklandı ya da iptal edildi. AKP'li belediyeler ve valiliklerce yasaklanan ya da iptal edilen Kürtçe etkinliklerin 18’ini konserler, 8'ini tiyatro oyunları oluşturdu.

Yasaklar gündemdeki yerini korurken, özellikle bölge illerinde son yıllarda kültürel dejenerasyonla gençleri hedef alan politikalar devreye sokuldu. Kürt kültürünü, tarihini ve hafızasını hedef alan politikalar kapsamında sahaya sürülenlerin başında ise Dosso Dossi Holding geliyor.

DEM Parti destek vermedi

Kürtçe birçok etkinliğe engel olan kayyımlar, AKP'li belediyeler ve valilikler tarafından desteklenen Dosso Dossi Holding, son yıllarda Ağrı’nın Doğubayazıt, Şırnak’ın Cizre ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerinde “festival” adı altında bazı organizasyonlar gerçekleştirdi.

Dossi Dossi son olarak Amed'de bulunan Newroz Parkı'nda "konser" düzenlemek istedi. 31 Mart seçimlerinde belediyeyi kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimi, kayyım döneminde yapılan sözleşmeyi kabul etmeyerek, organizasyona "Ekonomik krizde halkın giderleri oraya harcanacak bir şey değil" gerekçesiyle destek verilmeyeceğini açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin açıklaması sonrası Dosso Dossi'nin organizasyonlar için kayyım yönetimlerinden para aldığı ortaya çıktı.

Cizre Belediyesi'nden milyonlar aldı

Edinilen bilgilere göre Dosso Dossi, 30 Ekim 2022 tarihinde Cizîr ilçesinde gerçekleştirdiği organizasyon için de 4 milyon 130 bin TL aldı. 

Dosso Dossi'nin söz konusu tarihte Dicle Nehri kıyısında gerçekleştirdiği organizasyonda Soner Sarıkabadayı, Sefo, Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut sahne aldı. Ayrıca Dosso Dossi Holding Üst Yöneticisi Hikmet Eraslan da DJ performansı sergiledi.

İmaj sorunu (!)

Organizasyonun gerçekleştiği dönem kayyım yönetiminde olan Cizre Belediyesi de organizasyona ciddi bir bütçe ayırdı. Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, "müzik festivali"ne dair kayyımdan talepte bulundu. 26 Ekim 2022 tarihli talepte, dikkat çekici ifadelere yer verildi.

Talepte, ilçenin değerlerinin yeterince tanıtılmadığı savunularak, "(...) ismi genel olarak geçmişte meydana gelen terör olaylarından kaynaklı insanlarda kötü bir intiba uyandırmaktadır. Cizre belediyesi olarak insanlarda olusmus bu kötü imajı kırmak ve ilçemizin güzelliklerini ulusal anlamda tanıtmak, ilçedeki genç nüfusun sosyal anlamda gelismesine katkıda bulunmak, ulusal anlamda şöhret yapmış sanatçılarla buluşturmak, gençlerimizin sokaklarda madde ve benzeri kötü alışkanliklar ile baş başa bırakmaktansa sanatla buluşturmak adına 30.10.2022 tarihinde büyük çaplı bir müzik festivali yapmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz" denildi.

Müdürlük, "festival" kapsamında belediye bütçesinden para harcanmasını istediği kalemleri ise şöyle sıraladı:  

"* Etkinlik reklamının Belediye Başkanlınca yapılması

 * Alanın en az 5 gün önceden firmaya teslim edilmesi

 * Ulusal anlamda en az 3 sanatçının getirilmesi

 * Dj performansının yapılması

 * Etkinlik için her türlü teknik malzemenin temin edilmesi

 * Ses, sahne, ışık ve havai fişek ekipmanlarının gösteri gecesi yeterli düzeyde getirilmesi

 * Alan güvenliğinin sağlanması

 * Gelecek olan mal ve malzemenin transferi ve güvenliğin sağlanması"

Diyarbakır’daki yangında 924 hayvan telef oldu, 14 bin 900 dekar alan yandı Diyarbakır’daki yangında 924 hayvan telef oldu, 14 bin 900 dekar alan yandı

Kayyım, müdürlüğün talebini kabul ederek, söz konusu kalemler için 4 milyon 130 bin TL ödenmesine karar verdi. O dönem şirkete ödenen paranın değeri bugün yaklaşık 8 milyona tekabül ediyor. 

Kaynak: MA