SUR AJANS- Madımak Katliamı’nı anmak amacıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun yapımcılığında, çok sayıda Alevi örgüt ve kuruluşunun desteğiyle yürütülen Madımak Katliamı Hafıza Merkezi projesi kapsamında çekilen “Çok Kötü Bir Şey Oldubelgeselinin gösterimi yapıldı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan gösterime Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan ile çok sayıda yurttaş, siyasi pati ve sivil toplum örgütü üye ve temsilci katıldı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından etkinlik başladı. Yurttaşlar tarafından yoğun ilgi gören etkinlikte ilk olarak Madımak Oteli'nde diri diri yakılan 33 kişinin hayatını anlatan kısa sinevizyon gösterisi yapıldı.

‘31 YILDIR ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR’

Sinevizyon gösterimin ardından Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Genel Koordinatörü Eylem Şen, Madımak katliamının asıl sorumlusunun “devlet” olduğunu kaydetti. Şen, “31 yıldır devlet Madımak katliamından dolayı özür dilemedi. Devlet suçuyla yüzleşilmediği gibi üstü örtüldü. Bu suçun arkasındaki asıl failler ve kanıtlar örtbas edildi. 31 yıldır adalet arayışımız sürüyor. Bu süreçte yakalananlar oldu, tutuklananlar oldu fakat üzerinden çok bir zaman geçmeden serbest bırakıldı. Davalar ise zaman aşımına uğradı. Biz bu adalet arayışımızı, sonu ne olursa olsun sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Suda kayboldan 3 kişiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı Suda kayboldan 3 kişiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı

Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez

Pir Sultan Derneği Genel başkanı Cuma Erçe, de baskılara rağmen örgütlü bir mücadele yürüttüklerini belirterek “Madımak’ta yanan ateş ile Roboskî’de, Mêrdîn’de, Amed’de yanan ateş aynıdır. O gün Sivas Madımağı kuşatanlar bugün ise Türkiye'yi kuşatmış durumda. Madımak’ta çıkan kara duman, bugün her yeri sardı ve nefes alamayacak duruma geldik. Bizlere düşen burada bütün ezilenler ile bu kara dumanı dağıtmaktır. Tüm bu baskılara karşı daha fazla örgütlenmek gerekiyor. Herkes biliyor ki, örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Madımak Katliamı’nı anlatan ve yönetmenliğini gazeteci Ümit Kıvanç’ın yaptığı  “Çok Kötü Bir Şey Oldu” belgeselinin gösterimi yapıldı.

Kaynak: MA