SUR AJANS- Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan Abit Sidar, Cudi Dağı’nın eteklerinden topladığı taş, tahta parçaları, ağaç parçaları, kurumuş ağaç kökleri ile palamut ağaçlarının yapraklarından çoğunlukla Botan’a özgü eserler ortaya çıkarıyor. Ceylan, kuş türleri, çiçek türleri, dağ keçisi gibi tablolar yapan Sidar, yaptığı tabloları evinin bahçesinde sergiliyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu olan Sidar, 7 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, tablo yapmaya karar vermiş.

Cudi Sanatci

Tiftik dokumacılığı kaybolmaya yüz tutuyor Tiftik dokumacılığı kaybolmaya yüz tutuyor

Tabloları için malzeme toplamak amacıyla gittiği Cudi Dağı’nın eteklerinde “yasak” gerekçesiyle çoğunlukla korucuların engellemelerine maruz kaldığını belirten Sidar, genellikle Cudi'nin Doskê Bölgesi’nden doğal malzeme topladığını söyledi. Sidar, teknolojik ve kimyasal malzemelerden kaçınarak bugüne kadar bine yakın tablo yaptığını kaydetti.

Cudide Sanat

Doğal malzemeyle sanat

20 yıldır doğadan topladığı malzemeleri sanata dönüştürdüğünü ifade eden Sidar, “Çoğunlukla Cudi'ye has güzellikleri esere dönüştürüyorum. Amacım hem Cudi’nin güzelliklerini tanıtmak hem de geleceğe taşımaktır. Yaptığım bir eser bazen haftalarımı alabiliyor. Yapılışı hayli zahmetli ancak bir o kadar da keyif veriyor. Doğadan kullanılmayacak malzemeleri getirip dönüştürüyorum. Taşları, tahta parçaları, ağaç parçaları, çıkartılmış ve kurumuş ağaç kökleri, palamut ağaçlarının yapraklarından eserler yapıyorum. Eserlerin yüzde 99'unu doğal malzemelerden yapıyorum. Nuh Gemisi’nde kullandığım malzemeyi de Cudi’den getirdim. Kullandığım taşları da oradan getirdim. Daha önce Akdeniz bölgesinde yaşadığım zaman deniz taşlarından tasarımlar yapıyordum. Daha sonra buraya yerleştim. Dağın eteklerinde bulduğum malzemeden ilk olarak ağaçtan ev yaptım, sonra da tablolarla sürdürdüm. Hayal gücümün el verdiği kadar değişik ürünler yapmaya devam edeceğim. En önemlisi bu doğa hepimizin ve dolayısıyla ona sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

'Amacım Cudi'nin zenginliğini yansıtmak’

Cudi’nin korunması gerektiğini belirten Sidar, "Amacım farkındalık yaratmak. Cudi'nin zenginliğini en ince ayrıntısına kadar ortaya çıkarmak istiyorum. Sanat eseri herkesin görüşüne göre değişir. Malzemeleri herhangi bir teknolojik alet kullanmadan ölçülerine göre kesip tabloya yapıştırıyorum. Genel de Cudi'nin ağaç çeşitlerinden, taşlarından tablolar yapmaya çalışıyorum. Amacım Cudi’nin güzelliklerini esere dönüştürerek bir hafızayı geleceğe taşımaktır. Çünkü Cudi insanlığın başlangıç noktasıdır o yüzden korunması ve sahiplenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MA