SUR AJANS- Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 1995’ten bu yana sürdürdükleri adalet mücadelesi, bininci haftasına girdi.

Bininci haftasında kitlesel yapılacak eylem nedeniyle, 2018’de polis bariyerleriyle kapatılan Galatasaray Meydanı’nın etrafındaki bariyerler kaldırılırken, alana başta Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları olmak üzere gelişler başladı.

Bininci hafta eylemine Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ile Cengiz Çiçek, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan’ın da katılması bekleniyor. Alana gelenler üzerinde Kürtçe Türkçe “Cumartesi Anneleri” yazılı önlükler giydi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları meydana siyah bir örtü ve örtünün üzerine gözaltında katledilen ve kaybettirilenlerin fotoğrafları ile "1000 Hafta" yazısını yerleştirdi. Aynı zamanda örtünün etrafına karanfiller de dizildi.

 Saat 12:00’da başlayacak bininci hafta eylemi için Galatasaray Meydanı’na gelişler devam ediyor.

“Adil yargılanma hakkı artık bir rivayet” “Adil yargılanma hakkı artık bir rivayet”

Kaynak: MA