Cumartesi Anneleri/İnsanları, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 935’inci haftasında Maraş merkezli meydana gelen depremde hala haber alınamayanların akıbetini sordu.

Deprem kayıpları nerede?

Sanal medya üzerinden depremde ortaya çıkan yıkımı gösteren bir video paylaşan Cumartesi Anneleri açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Depremde kaybolanlar nerede? Birçok kişi yakınlarının izlerini sürüyor ve ulaşamıyor. Tanık beyanlarına göre, ambulansa bindirilmiş veya hastaneye götürülmüş olan yakınlarına ait bir kayda rastlamadıklarını, tüm çabalarına rağmen onlara ulaşamadıklarını söylüyorlar. Ağır bir felaket yaşamış bu insanlar; yaralarını sarmaya fırsat bulamadan, sevdiklerine ulaşamamanın ağır travmasını yaşıyorlar. Kayıpların izini sürebilecek sağlıklı bir koordinasyon kurulmadığı için çaresizlik duygusu ile baş başa bırakılıyorlar”

Kayıpların bulunması için koordinasyon kurulması talebinde bulunulan açıklamada, bakanlıklara da çağrı yapıldı. Açıklamanın sonunda, “Deprem sonrası sevdiklerine ulaşamayanlar; tüm kalbimizle yanınızdayız! Sevdiklerinize kavuşuncaya kadar biz de sormaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz