SUR AJANS- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya-İtalya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Biz iade-i ziyareti yapmak suretiyle siyasete bir yumuşama, bir kibarlık getirelim dedik’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Sinan Ateş cinayeti ve yumuşama söylemlerine ilişkin MHP ile girdiği polemikte "AKP'yi MHP'nin suç ortağı" olarak tanımlamasına yanıt veren Erdoğan, "Biz iade-i ziyareti yapmak suretiyle siyasete bir yumuşama, bir kibarlık getirelim dedik. Ama bu kibarlıktan anlamayanlar İstanbul'da basın toplantısı yaptılar ve orada belli ki birilerinin etkisi altında kaldılar. Demek ki bazı yerlerden onay aldılar. Bunlar tabii doğru şeyler değil, güzel şeyler değil. Sürece katkı sağlayan şeyler değil. Yani bu, yumuşama değildir. Siyasete yeni bir başlangıç getirme değildir. Bizim iade-i ziyaretimizi demek ki hazmedemediler. Eğer bu iade-i ziyaretimizi CHP'nin başındaki arkadaş hazmedebilseydi, bu tür bir açıklamayı yapmaya gerek duymazdı" dedi.

‘Hiçbir siyasi parti bu yükümlülükten kaçamaz’

Güneşin yakıcı sıcaklığı para kazandırdı Güneşin yakıcı sıcaklığı para kazandırdı

CHP'ye ziyaretinin temel amacının "yeni anayasayı gündeme almak" olduğunu dile getiren Erdoğan, "Türkiye bu yeni dönemde yeni anayasayı gündemine almak suretiyle bir adım atabilir. Bizim bu ziyaretleri yapmamızın altında yatan gerçek de 'her ne kadar ters görünse de CHP ile de böyle bir anayasa yapma başlığı altında buluşabilir miyiz?' arayışıydı. Teklifimizi yaptık. Onlardan 'niye olmasın' noktasına gelen bir yaklaşım gördüm. Fakat iki gün sonra ortaya maalesef arzu etmediğimiz bir yaklaşım çıkınca bu durum da bizi üzmedi değil. Türkiye’nin artık darbe anayasası ayıbından kurtulması gerekiyor. Bu, siyaset kurumunun ve Meclisin millete karşı asli görevidir. Hiçbir siyasi parti bu yükümlülükten kaçamaz" ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi