Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin yenilenmesine yönelik kararı imzaladı. Karara göre, 14 Mayıs’ta seçime gidilecek. Karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra gözler Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin yenilenmesine yönelik kararı imzaladı. Karara göre, 14 Mayıs’ta seçime gidilecek. Kararın yarın itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 2 aylık seçim takvimini başlatacak.

İmza sonrası Beştepe’de açıklama yapan Erdoğan, 18 Haziran tarihinin üniversite sınavları ile çakıştığına dikkat çekerken, “Yine bu tarih, hac dönemine geliyordu. İlk ve orta derece okulların seçimden hemen önce tatile girmesi nedeniyle vatandaşlarımız yola çıkacaktı. Bu nedenlerle 18 Haziran’ın sağlıklı bir tarih olmadığını belirledik” dedi.

Karara dair Anayasa’nın 116’ncı maddesine işaret eden Erdoğan’ın 3’üncü kez adaylığı ise hukukçular tarafından Anayasa’ya aykırı olarak yorumlanıyor.

Konuşmasında 6 Şubat’ta gerçekleşen depremlere değinen Erdoğan, yeterli çalışmaların yapılmamasına dair “ağır kış şartları, hasar gören altyapı ve 500 kilometreyi bulan yıkım alanının büyüklüğü” gerekçelerini öne sürdü.

Erdoğan, yer bilimcilerin ve inşaat mühendislerinin “konut inşalarına hemen başlanmamalı” uyarılarına rağmen temellerin atılmaya başlandığına vurgu yaparken, “amacımız ilk etapta 319 bin haneyi tamamlayarak, hemen hak sahiplerine teslim etmek. Esas hedefimiz ise toplamda 800 binden fazla konut barındıran, yıkık, yıkılacak 270 bin binayı ortadan kaldırarak depremde zarar gören şehirlerimizi sıfırdan kurmaktır” dedi.

Erdoğan’ın depremzedelerin ihtiyaçlarına dönük çalışmalara dair seçim sonrasını işaret ederek sarf ettiği “Felaketin tüm izlerini silmek, üretimi ve istihdamı yükseltmek için ülkemizin seçim gündemini geride bırakması şarttır” sözleri ise dikkat çekti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz