SUR AJANS- Alevilerin son yıllarda ciddi bir asimilasyon tehdidiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Adıyaman Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Adıyaman Şubesi Eş Başkanı Melek Ruşen, Alevi Dedelerinin maaşa bağlanmasının Alevi inancında yerinin olmadığını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Alevileri kendisine bağlamak için kurmuş olduğu Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na tepki gösteren Demokratik Alevi Dernekleri Adıyaman Şubesi Eş Başkanı Melek Ruşen, “Alevilikte maaş verme yoktur, çeralığ vardır.” şeklinde konuştu.

Adiyaman Cemevi Melek Rusen

‘Amaç Alevileri özünden koparmak’

Ruşen, Aleviler üzerinde uygulanan politikalar hakkında şu ifadelerde bulundu:

“Son dönemlerde Aleviler üzerinde ciddi bir asimilasyon politikası var. Özellikle ÇEDES projesi ondan önce çıkarılan torba yasası, Alevi-Bektaşi Başkanlığı’nın kurulması ve Alevi Dedelerine maaş bağlanması gibi birçok çalışma var.

Diyarbakır kayyımın Peyas için imar planı mahkemeden döndü Diyarbakır kayyımın Peyas için imar planı mahkemeden döndü

Bu kadar çok projenin çıkarılmasındaki amaç Alevileri doğasından, özünden koparmaktır. Kendi inançlarından, değerlerinden koparılmaya çalışılıyor. Burada ciddi bir asimilasyon uygulanıyor Aleviler üzerinde.”

‘Alevilik inancı bir torba yasaya sığdırılamaz’

Dedelerin bugüne kadar maaş almadığına da vurgu yapan Ruşen, “Dedelik halktan alıp halka vermiştir. Aleviler semahlarıyla, deyişleriyle, gülbenkleriyle ve ritüelleriyle Hakk’a olan inancını ve bütünlüğünü dile getirmiştir. Alevi inancı bir torbaya, yasaya sığdırılacak  inanç, folklor değildir. Buna karşı Alevi Dedelerimizin de maaşı red etmesi gerekiyor. Halkımız Aleviliğin çerağıyla ayakta durmuşlardır. Biz de çeralığ vardır” şeklinde konuştu.

Kaynak: PİRHA