Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasında yaşanan Dersim tartışmalarına dair yazılı açıklama yaptı. Dersim isminin bir kez daha siyasi rant sağlamak adına polemik konusu yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Gün geçmiyor ki Hardê Dewreş coğrafyasının adı ve halkımızın başta Pir Seyid Rıza olmak üzere tarihsel ve toplumsal birçok değeri kin ve nefret dili kullanılarak hedef haline getirilmesin” denildi.  

‘Ya inkar ya oy devşirme hesabı’

Diyarbakır Mimarlar Odası’nın yeni eşbaşkanları belli oldu Diyarbakır Mimarlar Odası’nın yeni eşbaşkanları belli oldu

Defalarca benzer tartışmalar yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu durum iki yöntemle kendini dışa vurmaktadır. Birincisi tamamen inkâr ve nefret dili ile kendini sergilemekte ve Dêrsim’i kimliği, inancı ve varoluşsal tüm özellikleri ile düşman görmektedir. Kısacası katliamcı zihnin güncel mirasçıları olmaktadırlar. İkincisi ise Dêrsim’in varlığını kısmi bir kabulleniş hali varmış gibi görüntü sergileyip, hemen peşi sıra Dêrsim’e dair bütün değerleri anlam bozumuna uğratarak, asimilasyon ve oy devşirme amacında olan araçsallaştırıcı türevlerdir. Her iki yönteminde birbirlerinden farkının olmadığını yaşadığımız deneyimler bizlere fazlasıyla öğretmiş durumda” diye belirtildi.

‘İki yaklaşıma da aşinayız’

Her iki yaklaşıma da aşina olunduğu vurgulanan açıklamada, “2011 yılında dönemin başbakanı Erdoğan’ın dilediği sözde ‘Dersim üzüründen’ ve CHP’li Onur Öymen’in meclis kürsüsünden sarf ettiği kin ve nefret dilinden aşinayız. Dolayısıyla isim, rol ve partiler değişse de güncel olarak Özgür Özel ve Bahçeli arasında geçen Dêrsim polemiğine de aynı pencereden baktığımızın bilinmesini isteriz” denildi.   

‘Mücadele etmeye devam edeceğiz’

Dêrsim’in; Kürt Alevi toplumsallığının ocak sistemi dahilinde yaşamsal kıldığı özerk sosyal ilişkiler bütünlüğüyle anlam kazanan bir coğrafya olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Yine Dêrsim, kimliksel aidiyetleri ve toplumsal yaşayış hali ile merkeziyetçi ve tekçi ulus devlet tarafından tehlike olarak görülmesinden kaynaklı büyük bir katliamdan geçirilen ve tarihsel olarak derin acılar yaşayan bir yerdir. Dêrsim’in toplumsal hakikatini olduğu gibi kabul etmek adına kendi milliyetçi hezeyanları ile hesaplaşamayanların ve yine Dêrsim toplumunun yaşadığı acılarla yüzleşmeye dair herhangi bir demokratik çaba içerisine giremeyenlerin, Dêrsim ismi ve değerlerini kullanmayı hedefleyen hiçbir pratiği bizlerin huzurunda asla kabul görmeyecektir.

Dolayısıyla kurşun atanla, kurşun yiyeni aynı cümlelerde anan kurnaz pragmatist politikacı örneklerini kabul etmeyip teşhir edeceğimiz gibi, Dêrsim’i tüm tarihsel varoluş gerçekliğiyle inkar eden ve katliamcı zihniyetin güncel türevi olarak siyaset güden faşist anlayışların karşısında da mücadele etmeye devam edeceğimiz bilinmelidir.  

Dêrsim bizler için basit bir şehir ismi değildir! Tarih, toprak, kültür, inanç, dil ve toplumsallık adına kadimden beri biriktirilen tüm değerlerimizin bütünsel bir ifadesidir! Bu ifadeyi kimse siyasi rant elde etmek adına kullanamaz! Yine bu ifadeyi bilincimizden silmeye hiç kimsenin gücü yetmedi, yetmeyecek!”

Editör: Ali Abbas Yılmaz