Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Adana Şubesi, Eş Genel Başkanları Kadriye Doğan’ın gözaltına alınmasını dernek binası önünde protesto etti. "Baskılar bizi yıldıramaz Alevilik haktır engellenemez" pankartının açıldığı açıklamaya, kentteki Alevi örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış katıldı. Açıklama yapan DAD Genel Merkez Yönetici Zeynel Kete, Alevi kurum temsilcileri ile muhalif kesimlere dönük iktidarın baskı ve saldırılarına tepki gösterdi.

İstanbul ve Kırklareli'nde dün yapılan ev baskınlarında aralarında DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan ile HDP ve HDK yöneticilerinin olduğu 20 kişinin gözaltına alınmasını kınayan Kete, "Bu gözaltı eş genel başkanımız şahsında yola ikrar veren, kadın özgürlükçü yaşamı savunan, 'Jin jîyan Azadî' diyen, her şart altında hakikati haykıran, eril zihniyete 'hayır' diyen bütün kadın canlara uygulanmış olarak kabul ediyoruz. Bütün bu yaşananlar bizlere tarihsel sorumluluklar yüklemektedir. Yaşanan olaylara, baskılara karşı dik durmak, boyun eğmemek inancımızın gereğidir. Arsıza, hırsıza, nursuza, pirsize karşı bir olmak, iri olmak zamanıdır. HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20 kişiye yönelik İçişleri Bakanlığı’nın, emniyet yetkililerinin ev baskınlarını 'terör örgütlü faaliyeti yürütenler' şeklinde basına servis etmesi bir algı operasyonudur. HDP mevcut yasalarla kurulmuş, yerel yönetimlerde seçilmişleri olan, TBMM'de milletvekilleri, Meclis Başkan Vekili görevini yerine getiren anayasal bir kurumdur. 'Terör' ile ilişkilendirilmesi, adaletsizliklerine, haksızlıklarına kılıf uydurmaktan başka bir şey değildir. Başta eş genel başkanımız Kadriye Doğan canımız olmak üzere ve demokratik zeminde siyaset yürüten diğer canlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır. Bu zulme sessiz kalmayacağız. Baskılar bizi yıldıramaz. Zulme sessiz kalmak doğal düşkünlüktür. Zaman sahipsiz, mekan rızasız, mazlum çaresiz değildir" dedi.