SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” 7’inci gününde devam ediyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, yürüyüşün amacına dair değerlendirmelerde bulundu.

‘Kürt halkı irade gaspına karşı ayağa kalkmalı’

Bayındır, “Bu yürüyüş Kürdistan’ın işgal edilmesine karşıdır. Türkiye ve Kürdistan’da bu yürüyüş insanların vicdanları oldu. Hakkari halkının iradesine kayyım atandı. Ama biz irademize ve halkımıza güveniyoruz. Halkın iradesine yönelik bu gaspı yıkacağız. Bunu gerçekleştirmek için de büyük bir irademiz var. Halkımız ayakta ve bu uygulamayı kabul etmiyor. Bu yürüyüş çok önemli bir önemli irade beyanıdır. Halkımız da her alanda bu yürüyüşe destek vermeli ve sahip çıkmalıdır. AKP-MHP’nin yenilmesi için burada 80 yaşında olan insanlar da var. Bu yürüyüş tüm halklara iktidarın yenilmesi için büyük bir umut ve güç veriyor. Kürt halkı nerede olursa olsun irade gaspına karşı ayağa kalkmalıdır. Bu kayyım zihniyetini yenmemiz gerekiyor” dedi.

Diyarbakır’daki kobay iddiası yargıya taşındı Diyarbakır’daki kobay iddiası yargıya taşındı

‘Sonuç alınıncaya kadar direneceğiz’

Kayyım atanması ve irade gaspının Kürt sorunuyla bağlantısının olduğunu ifade eden Bayındır, “AKP-MHP iktidarı Kürt sorununu silah ve savaşla çözmek istiyor. Kayyım da bu politikanın bir ürünüdür. Tüm bu sorunların kaynağı ise Kürt sorunu ve Sayın Öcalan’a yönelik tecrittir. Bu kervan; tecrit ve Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözülmesi, Kürt halkının iradesinin tecellisi için yürüyor. İnanıyoruz ki, bu yürüyüş tamamlanacak. Bir sonuç alana kadar da bu yürüyüşe devam edeceğiz. Erdoğan ve Bahçeli zihniyetini Colemêrg’te çöktürene kadar direnişimiz devam edecek” diye konuştu.

Kaynak: MA