Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), yazılı bir açıklama ile 75 yıl önce İran şah rejimi tarafından idam edilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazi Muhammed’i andı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 75 yıl önce İran şah rejimi tarafından idam edilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazi Muhammed için yazılı açıklama yaptı.

Qazî Muhammed

Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazî Muhammed

‘Qazi Muhammed, Kürtlerin özgürlüğünü sağlamak için çaba sar etmiş bir liderdir’

DBP Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazi Muhammed, 75 yıl önce bugün İran şah rejimi tarafından idam edildi. Kürt halkının yiğit evladı olan Qazi Muhammed, ömrünün tamamını Kürtlerin kendi topraklarında özgürce yaşaması için mücadele etmiş ve bu yolda bedel ödemiş bir siyasetçi olmanın yanında dönemin aydın ve bilge insanıdır. Qazi Muhammed, Kürtlerin özgürlüğünü sağlamak için sadece Mahabad Kürt Cumhuriyeti’ni kurmakla yetinmeyerek ulusal birlik için yoğun çabalar sarf etmiş bir liderdir. Son nefesinde bile Kürtlerin zalim rejimlerden kurtuluşunun birlikten geçtiğinin önemini vurgulayarak bölgesel güçlerin komplolarına dikkat çekmiş ve idam sehpasında  “Umut ederim ki bizim ölümümüzden ders ve ibret alırsınız” diyerek mücadelesini sonraki kuşaklara devretmiştir.”

‘Qazi Muhammed’i bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz’

Kürtler güncel siyasal mücadelede Mahabad Cumhuriyeti dönemine benzer tehlikelerle karşı karşıya olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bir yandan bölgesel güçlerin pazarlıkları sonucu Kürtlerin kazanımını bertaraf etme diğer yandan çıkar temelli siyasi grupların Kürt ulusal birliği çalışmaları önünde engel olması etkin bir şekilde devam etmektedir. İdam edilişinin yıl dönümünde Qazi Muhammed’i bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle anıyor; Kürt halkı için verdiği mücadelenin bizlere ilham verdiğini ifade etmek istiyoruz. Bu vesileyle bütün Kürt halkına ve temsilcilerine 75 yıl önce yaşanan bu infazın Kürtlerin özgürlüğünü ve birliğini bertaraf etme girişimi olduğunu hatırlatarak, Qazi Muhammed’in anısının ancak ve ancak ulusal birlik çalışmalarının güçlü bir şekilde başlatılmasıyla mümkün olabileceğini hatırlatma gereği duyuyoruz” denildi.

SUR AJANS