SUR AJANS- Urfa’nın Siverek ilçesinde sık sık yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle çiftçiler mağdur. Çiftçiler, elektrik kesintileri nedeniyle tarlalarını ve bahçelerini sulayamıyor. Altûnaxûr kırsal mahallesinde yaşayan Şükrü İpek, bir hafta önce 80 dönümde domates fidesi diktiğini ancak sulama yapamadığı için fidelerin kuruduğunu söyledi.

Suç duyurusunda bulunacaklar

İpek, "DEDAŞ bize hakaret ediyor. Bir haftadır yeni ektiğimiz fidelere su veremiyoruz. İlaçlama da yapamıyoruz. Çoğu tamamen kuruduğu için söküp attık. Yaklaşık 2 milyon TL masraf yaptım ve bunun büyük bir çoğunluğunu borçla yaptım. Perişan oldum" dedi. İpek, yaşadığı zarara karşı destek beklediğini belirtti.

Mağdur çiftçilerin avukatlarından Sabri Güngen, DEDAŞ’ın çiftçilere “zulmünün” uzun süredir devam etiğini söyledi. Güngen, “Müvekkillerimiz mağdur. Buradaki halkın büyük bir çoğunluğu tarım ile geçimini sağlamakta. DEDAŞ elektrik kesintileri ile tarım yapılmasını engellemekte. Fideler dikildi ancak su olmadığı için kuruyor. Ekinlerin biran önce sulanması gerek. Aksi taktirde binlerce dönüm kuruyacak. Acil bir müdahale şarttır. Yetkililer DEDAŞ zulmüne karşı durmalı. Hukuki girişimlerimiz sonuç bırakılıyor” şeklinde konuştu. 

Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi gözaltında Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi gözaltında

Günger, DEDAŞ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

Kaynak: MA