SUR AJANS- Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021 tarihinde Dedeoğulları ailesine dönük ilk saldırıya dair 9 kişi hakkında yeniden görülen davanın 3'üncü duruşması görüldü. Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Dedeoğulları ailesinden Çetin Dedeoğulları ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar katıldı.

Kararlar: Keşif talebi reddedildi

Duruşma, dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başladı. İddia makamının mütalaasını yinelemesinin ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, keşif talebine dair karar verilmesine yer olmadığına, katılan sanıklar hakkında rapor alınması yönündeki talebin reddine karar verdi.

Adalet Bakanlığı’nın kapısı ‘Adalet’ talebine kapalı Adalet Bakanlığı’nın kapısı ‘Adalet’ talebine kapalı

İndirimli cezalar

Sanık Lütfi Keleş'e 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Ceza, eylemin silahtan sayılan sopa ile gerçekleştirdiği ve mağdurun vücudunda kemik kırığına neden olması nedeniyle 1 yıl 24 ay hapse yükseltildi. Ceza, daha sonra "Hiddet ve şiddetli elemin etkisi altında" gerçekleştirildiği gerekçesiyle 1 yıl 15 aya, “sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri” gerekçesiyle 1 yıl 10 ay 15 güne indirildi.

Keleş'e, mağdur Serap Dedeoğulları’na karşı "kasten yaralama" suçu nedeniyle 1 yıl 6 ay olan ceza verildi. Mahkeme, aynı indirim ve artırımı bu cezada da yaparak, cezayı 1 yıl 7 ay 20 gün olarak belirledi. Keleş hakkında bütün mağdurlara karşı "silahla tehdit ve konut dokunulmazlığı" ihlali suçlarından beraat kararı verildi.

Sanık Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu) hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs “suçlamasıyla yerine “kasten yaralama” suçundan ceza verdi. Benzer indirim ve artırımlar yapılarak Ali Keleş'e 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verildi. Keleş hakkında "konut dokunulmazlığı ihlali" suçundan beraat kararı verildi.

Veli Keleş'e 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verildi. Veli Keleş'e verilen “yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varıldığı" gerekçesiyle HAGB uygulandı. Keleş hakkında "konut dokunulmazlığı ihlali" suçundan beraat kararı verildi.

Sanık Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu) hakkında 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verildi. Ali Keleş hakkında "silahlı tehdit ve konut dokunulmazlığı ihlali" suçlarından beraat verildi.

Sanık Ayşe Keleş hakkında “konut dokunulmazlığının ihlali” suçlamasından beraat kararı verildi.

Sanık İbrahim Keleş hakkında 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verildi. İbrahim Keleş hakkında "silahla tehdit ve konut dokunulmazlığı ihlali" suçlarından beraat kararı verdi.

Sanık Yahya Çalık hakkında 1 yıl 7 ay 20 gün hapis cezası verildi. Çalık hakkında da HAGB kararı verildi. Ayrıca "kasten yaralama" suçundan indirim ve artırım kararlarıyla 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verildi. Çalık, "konut dokunulmazlığı ihlali" suçundan beraat etti.

Sanık Ramazan Çalık ve Ali Çalık hakkında "kasten yaralama" suçundan 1 yıl 7 ay 20 gün ayrı ayrı ceza verildi. Bu cezalarda HAGB uygulandı. Her iki isim hakkında "silahlı tehdit ve konut dokunulmazlığının ihlali" suçlarından beraat kararı verildi.

Ali Çalık’ın mağdur Metin Dedeoğulları’na karşı "kasten yaralama" suçundan belirli indirim ve artırımlarla 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Ali Çalık hakkında "silahlı tehdit ve konut dokunulmazlığının ihlali" suçlarından beraat kararı verildi.

Çalık’ın yurt dışı yasağı kaldırıldı

Sanıklar Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu), İbrahim Keleş, Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu), Lütfi Keleş, Yahya Çalık, Ali Çalık hakkındaki yurt dışı çıkış yasağının devamına, Ramazan Çalık hakkındaki yasağın kaldırılmasına karar verildi.

Sanıkların tutuklanması talebi ise reddedildi.

Kaynak: MA