SUR AJANS- DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak, Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Alevi toplumuna mesaj gönderdi.

Kışanak, Aleviliğin asimilasyon kıskacında olduğunu belirterek, “Kimliği ve iradesi yok sayılan ötekiler, Aleviler, Kürtler, kadınlar ‘eşit yurttaşlık’ mücadelesinde buluşuyor. Halk için halkla birlik olan bir anlayışla yönetmek istiyoruz” dedi.

DEM Parti Halklar ve İnançlar Komisyonu’nun, Gültan Kışanak ile dayanışma kampanyası başlatmasının ardından Kışanak, Kandıra Cezaevi’nden Alevi toplumuna seslendi.

‘Kim ki gerçeğin yolundaysa ona rızalık verdik’

Yazılı mesaj gönderen Gültan Kışanak, “Hakikati yol eyledik, hakkı hakikat yolunda aradık” diyerek Alevi toplumuna şu mesajı gönderdi:

“İkrar verdiğimiz meydanda, 72 millete bir nazardan baktık. Yoksulun hakkını alalım dedik; zalimin kapısında adalet dilenmedik. Rızalık almadan yola çıkmadık; kim ki gerçeğin yolundaysa ona rızalık verdik. Şimdi yine bir rızalık meydanında, yolun yolcuları olarak bulunuyoruz.

Hakikat yolcusu olarak çıktığım yolda, dört yanım duvarla örülü olsa da Hak’la ve halkla buluşmama engel olamayacaklarını göstermek istedim.

Sizlerin, Alevi inancına sahip halklarımızın birlik olması, rızalık vermesi çok büyük bir anlam taşıyor. Tüm canları, sevgiyle, saygıyla selamlıyor; çıra olup, bu zifiri karanlığı dağıtacağımıza inanıyorum.

Bu kadim toprakların, en kadim inancı olan Alevilik, zulme karşı direnişin adı olmuştur hep. Doğanın, her bir canlının, taşın, toprağın, ağacın, suyun, insanın, kadının, cümle mazlumun yanında olmuş; adaletsizliğe, haksızlığa, yok saymaya karşı direnmiştir.

Aleviler, Kürtler, eşit yurttaşlık mücadelesinde buluşuyor’

Bugün de Alevilik yok sayılma ile asimilasyon kıskacında, var olma ve özünü koruma mücadelesi veriyor. İktidar, Aleviliği tarif ve tahrif etme hakkını kendisinde görüyor. Tüm yok sayılanlar gibi Aleviler de seçim zamanı hatırlanıyor; ama siyasal bir özne olarak kendilerini var etmelerine tahammül edilmiyor. Siyasetin bu hallerine “dur” demek için hep birlikte mücadele ediyoruz. Kimliği ve iradesi yok sayılan ötekiler, Aleviler, Kürtler, kadınlar “eşit yurttaşlık” mücadelesinde buluşuyor. Kadın katliamlarına, ekolojik yıkıma, kayyımlara, otoriter tek adam rejimine, rant siyasetine, halka dayatılan yoksulluğa, savaş politikalarına karşı direniyoruz. “Bir lokma, bir hırka” felsefesine sahip olan bizler, Karun gibi yükünü tutanlara karşı; kentlerimizi cem misali, kimsenin boğazından haram lokma geçmeyen, bu dünyada hesabını veren, varını yoğunu paylaşan, ekenden de biçenden de ortak olan, halk için halkla birlik olan bir anlayışla yönetmek istiyoruz.

Birlikte başaracağımıza olan inancımla, sizleri bir kez daha selamlıyor, Xızır yar ve yardımcımız olsun diyorum.”

Editör: Haber Merkezi