SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri Yüksel Mutlu ve Mahfuz Güleryüz, Çarlık Rusya’nın işgali sonucu 21 Mayıs 1864’te anayurtlarından sürgün edilen Çerkes halkına dönük katliamların yıl dönümüne dair açıklama yayınladı.

Yeni müfredatın iptali için Danıştay'a başvuru Yeni müfredatın iptali için Danıştay'a başvuru

Çerkeslerin 160 yıl önce yaşadığı büyük acıyı paylaşıyoruz” başlıklı açıklamada, 160 yıl önce başta Anadolu olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağıtılarak 1,5 milyon Çerkes’in anayurdundan koparıldığı, 500 binden fazlasının ise hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin hakları verilmeli

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Çerkesler yaşadıkları bütün ülkelerde; demokrasi, özgürlük, adalet ve kimlik sorunlarının öncelikle eşitlik temelinde değerlendirilmesi talebi ve mücadelesini yürütüyor ve bu mücadelenin parçası oluyor. Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin dil ve kültür hakları verilmeli, değiştirilen köy isimleri iade edilmeli ve anayurtlarına dönüşleri kayıtsız şartsız, maddi-manevi olarak desteklenmelidir. DEM Parti olarak; Çerkeslerin kimliklerini, anadillerini, kültürlerini yaşayabilmek ve yaşatabilmek için talep ettikleri demokratik hak ve özgürlüklerin kabul edilmesi çağrısında bulunuyoruz. Çerkes halkının acısını yürekten paylaşıyoruz.”

Editör: Haber Merkezi