Yerel seçimlerinde sonucu merak edilen kentlerden biri olan Dersimde il merkezi ve ilçelerinde sonuçlar kesinleşti. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi çatısı altında birleşen sol-sosyalist ve devrimci güçlerin ittifakı, 5 ilçe 1 belde ve kent merkezinde ortak adaylar ile seçimlere gidildi. Sonuçlara göre Dersimde DEM Parti belediye eşbaşkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, 6 bin 453 oyla birinci seçildi. İkinci sırada yer alan CHP ise 5 bin 262 oy alabildi. 

2019 yerel seçimlerinde 22 bin 608 seçmenin oy kullandığı Dersimde Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, 5 bin 887 oyla yüzde 32,77’lik bir oranla belediye başkanı seçilmişti. Aynı seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) adayı Nurşat Yeşil ise 5 bin 69 oy alarak yüzde 28,21 oranla ikinci sırada kalmıştı. Buna göre Dersim İttifakı’yla seçimlere dahil olan DEM Parti’nin oy oranının kent merkezinde ve ilçelerinde büyük oranda artış gösterdiği görülüyor.

HDP’nin ve Dersim İttifakı’yla seçimlere giren DEM Parti’nin yer aldığı kimi ilçelerde ise sonuçlar karşılaştırmalı olarak şöyle:

Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum

İlçelerdeki sonuçlar ise geliyor….

Editör: Haber Merkezi