SUR AJANS- DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak iktidarın kayyım politikasını sert bir dille eleştirdi.

Bakanlık neden belediye eşbaşkanlarına yurt dışı yasağı koydu? Bakanlık neden belediye eşbaşkanlarına yurt dışı yasağı koydu?

serhat-eren

‘Ne hukuku, hangi hukuktan bahsediyorsunuz?’

Serhat Eren, “Biz Hakkari’den İstanbul’a milyonların iradesiyiz, biz bizi sıkıştırmaya çalıştığınız hiçbir yere sığmayız. Biz halkımızın kanıyla, canıyla, malıyla, yakılıp yıkılan köyüyle, yasaklanan diliyle ödediği nice bedelden alıyoruz gücümüzü. Bu kürsü kimsenin bize lütfu değil, kimse bedelini ağır bir şekilde ödediğimiz bu temsilden bizi uzaklaştıramaz. Bu kürsüye çıkıp sürekli hukuktan bahsediyorsunuz. Bize maval anlatmayın. Ne hukuku, hangi hukuktan bahsediyorsunuz?” diye belirtti.

Kurtler Hakkari Direnis

‘Hukuk sizin yalan dolanınız’

Eren, Anayasa’nın 127. Maddesinin gayet açık olduğunu seçilmiş belediye başkanlarının ancak yargı yoluyla denetlenebileceğini, görevinden uzaklaştırılan belediye başkanı yerine ise belediye meclisinin başkanı kendi içinden seçebileceğini ifade etti. İçişleri bakanlığının yasadışı bir şekilde, Anayasayı es geçerek, OHAL kanununu Kürt halkına dayatmaya çalıştığını belirten Eren, AKP sıralarına dönerek “Anayasa mı üstün? KHK ile getirdiğiniz yasa mı üstün? Hukukmuş! Hukuk sizin kılıfınız, hukuk sizin siyaseti dizayn etme aracınız, hukuk sizin yalan dolanınız” dedi.

‘Biz eşit yurttaşlık dedikçe siz Kürt iradesini tanımıyoruz dediniz’

Asıl meselenin Kürt düşmanlığı olduğunu belirten Eren, “bu yüzden Şırnak’ı taşımalı seçmenle gasp ettiniz. Bu yüzden Hakkari’ye göz diktiniz”, “biz kardeşlikten, barıştan bahsettikçe siz saldırdınız, biz eşit yurttaşlık dedikçe siz Kürt iradesini tanımıyoruz dediniz” ifadelerini kullandı.

‘Ülkenin geleceğine, barışına, demokrasisinin altına mayın döşemekten vazgeçin’

Son olarak “Bakın hep söyledik bir daha söylüyoruz. Kürde olan düşmanlığınız devam ettikçe, Kürdün dilini inkâr ettikçe, Kürde uyguladığınız kesintisiz OHAL’i kaldırmadıkça, iradesini yok sayarak, seçme ve seçilme hakkını tanımayarak yurttaş olarak görmedikçe, bu topraklara barış ve huzur gelmez. Ülkenin geleceğine, barışına, demokrasisinin altına mayın döşemekten vazgeçin” diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Haber Merkezi