SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi.

DEM Parti’nin grup toplantısına 58 farklı emek ve demokratik kitle örgütü ile siyasi parti temsilcisi katıldı.

Diyarbakır’daki yangında 924 hayvan telef oldu, 14 bin 900 dekar alan yandı Diyarbakır’daki yangında 924 hayvan telef oldu, 14 bin 900 dekar alan yandı

‘Alçakça gasp edildi’

Bakırhan, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atamasına sert tepki gösterdi. Kayyım atamasını darbe olarak nitelendiren Bakırhan, “Hakkari Belediyemiz alçakça, kahpece gasp edildi. 31 Mart seçimlerinde çok yoğun bir mücadele verildi. Sistem bütün gücüyle Hakkari’ye yöneliyordu. Orasını zaten bir garnizon yapmışlardı. Geçmişte de çok fazla kirli işlerin yürütüldüğü merkezlerden biri haline gelmişti. Biz Hakkari’de siyasi partilerle yarışmadık. Emin olun korucularla, 5’li çeteyle, kirli sermayeyle, itirafçılarla, devletin bütün kurumlarıyla, bürokrasiyle, AKP-MHP iktidarıyla, JİTEM ittifakıyla orada yarıştık. Hakkari’nin emekçileri, yoksulları, baskıya boyun eğmeyenleri, kadınları gençleri bir irade beyanında bulundular” dedi.

‘Hakkari'den ayrılmayacağız’

Bu tür güçlere rağmen halkın iradesini ortaya koyduğunu ve DEM Parti adayını desteklediğini belirten Bakırhan, “Dediler ki biz bütün oyunlarınıza, baskılarınıza rağmen irademiz arkadaşlarımızdır. Evet, ne yaptılar? Yine bir sabah geçmişte olduğu gibi kayyım darbesi atadılar.  Zannediyorlar ki biz gasp edilen yerel yönetimlere sessiz kalacağız.  Buna izin vermeyeceğiz. Yok, öyle yağma! Biz Hakkari halkıyla birlikte Van’da olduğu gibi Türkiye’nin emekçileriyle, Türkiye’nin ezilenleriyle, gerçek demokratik muhalefet ile birlikte Hakkari halkının iradesini savunmaya devam edeceğiz. Tekrar yerel yönetimleri alıncaya kadar da Hakkari’den ayrılmayacağımızı bir kez daha buradan belirtmek istiyorum. En sonda söylediğimi en başta söyleyeyim; Êdî bes e, artık yeter! Bu haksızlığa, bu hukuksuzluğa, bu düşman hukukuna artık yeter diyoruz. Nereye kadar bu düşmanlık?” diye kaydetti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz