DEM Parti İBB adayları: İstanbul’a DEM, DEM’e İstanbul yakışır DEM Parti İBB adayları: İstanbul’a DEM, DEM’e İstanbul yakışır

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinin büyük bir yıkıma yol açtığı Adıyaman’ı ziyaret etti. Sabah saatlerinde havayoluyla kente gelen Bakırhan’a, milletvekilleri Ferit Şenyaşar ve Gülistan Kılıç Koçyiğit eşlik etti. Bakırhan ve beraberindekileri havaalanında partililer, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin karşıladı.

‘Verilen sözler havada kaldı’

Depremin yaşandığı bir kentte hiçbir şey yapılmadığını gördüklerini dile getiren Bakırhan, "Depremde de ayrımcı bir politika izleniyor. Sanki bir yıl geçmemiş gibi Cumhurbaşkanı başta olmak üzere devlet yetkilileri vaatler vermeye devam ediyor. Ancak hiçbir vatandaşımızın sorunu giderilmedi. Depremin yaşandığı diğer kentlerde de sorunlar ilk günkü gibi devam ediyor. İnsanlar hala sormaya devam ediyor. Biz de soruyoruz; deprem yaraları ne zaman sarılacak? Hani insanlara konut yapılacaktı? Hani insanların sağlık, yol, ulaşım, eğitim sorunları giderilecekti? Verilen sözler havada kaldı, biz de kayıplarımız ve acılarımızla kaldık. Yaşamını yitiren binlerce canımızı getirip kadere bağlayanların ikiyüzlü politikalarını unutmayacağız. Önlem alsaydınız, yapıları denetleseydiniz, dere yataklarına konut yapmasaydınız, bunlar yaşanmazdı” dedi.

Bakırhan’ın gündeminde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün Hatay’da katıldığı aday tanıtım toplantısında sarf ettiği "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı" şeklindeki sözleri de vardı.

‘Erdoğan, eğer oy vermezseniz size hizmet gelmez dedi’

Bakırhan, “Dün Cumhurbaşkanı Hatay’da bir konuşma yaptı. Gerçekten hayretler içerisinde izledik. Özeleştiri vereceğine, yaraları saracağına, Hatay halkının acılarını görmek yerine seçim propagandası yaptı. Eğer oy vermezseniz size hizmet gelmez dedi. Bunu kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Parti olarak halkın yanında yer almaya devam edeceklerini söyleyen Bakırhan, “Şimdi arkadaşlarımızla birlikteyiz. Bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız. Halkımızın sorunlarını sadece parlamentoda değil, sokaklarda da görerek, gözlemleyerek hep birlikte dile getirmeye çalışacağız. Sesimizi hep birlikte dile getirebiliriz” diye konuştu.

Belediye Eşbaşkanı Erkan Karakaş ise yaptığı konuşmada, “Depremin ilk gününde arkadaşlarımız da şahittir, biz bu enkazdan toplumsal dayanışma ile çıktık” ifadelerini kullandı.

Programlarına hayatını kaybedenlerin defnedildiği Karapınar mezarlığını ziyaret ederek devam edecek olan Bakırhan ve beraberindekiler, yine konteyner kentte depremzedelerle bir araya gelecek.

Editör: Ali Abbas Yılmaz